Finlord Sněmovna financí

Které sektory mají nejvyšší ROIC

14.11.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ROIC podle sektorů

ROIC (return on invested capital, zisk na investovaný kapitál) patří mezi základní finanční ukazatele. Investoři se snaží vyhledávat takové firmy, které mají ROIC dlouhodobě vysoké. Které sektory mají ROIC typicky vysoké? Jaká změna nastala od roku 1990?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Vysoké ROIC: tabákové produkty a produkty do domácnosti

 

Následující obrázek od Morgan Stanley ukazuje ROIC v USA dle sektorů (je zobrazen medián a 20. a 80. percentil) mezi roky 1990 a 2021. Mezi sektory s nejvyšší ziskovostí kapitálu patří produkce tabákových výrobků, výrobků do domácností, rekreačních produktů, léků, software a biotechnologií. Sektor biotechnologií má nejvíce firem s velmi vysokým RIOC, ale také s velmi nízkou ziskovostí. Nízké ROIC mají naopak mobilní operátoři, podniky veřejných služeb (mají také nejnižší rozptyl), či výrobci lodí.

 

ROIC sektory

Když se podíváme na distribuci firem dle ROIC, tak nejvíce jich je s ROIC mezi 5 až 10 % p.a.. Zároveň ale existuje mnoho firem se ziskovostí převyšující 30 % (takovéto firmy chtějí investoři najít) anebo naopak s ROIC méně než 20 % (těmto se investoři snaží vyhnout).

 

ROIC rozdělení

 

Od roku 1990 se mediánový ROIC prakticky nezměnil. Pokud se použije vážení dle tržeb, tak nastal nárůst, jinými slovy společnosti s vysokými tržbami dosáhly nárůst ROIC.

 
ROIC vývoj

 

Ziskovost jednotlivých firem či sektorů se může změnit. Nicméně stabilita v čase je poměrně vysoká. Společnosti s vysokým ROIC mají typicky vysoké ROIC i v dalších letech.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

14.11.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU