Finlord Sněmovna financí

Státní dluhopisy: požadované výnosnosti jsou už atraktivní

3.10.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
dluhopisy_výnosnosti

Dluhopisy zažívají letos jednoznačně nejhorší rok. Jejich ceny padají v některých případech i více než ceny akcií. Důvodem jsou rostoucí úrokové sazby v důsledku boje s vysokou inflací. Po výprodejích se ale požadované výnosnosti zvedly na mnohaletá maxima, což zvyšuje atraktivitu dlouhodobé investice.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Investoři mohou obchodovat akcie, dluhopisy a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
 

Globální dluhopisy: indexu už propadl o více než 20 %

 

Od maxima už index dluhopisů ve světě ztratil přes 20 %. V indexu mají největší zastoupení vládní dluhopisy rozvinutých zemí. Hodnota poklesla na úrovně z roku 2014. Propad je jednoznačně největší v historii.

 

dluhopisy propad cen

 

S poklesem cen se zvedly požadované výnosnosti, viz následující tabulka výnosností desetiletých státních dluhopisů.

 

dluhopisy výnosnost 1
dluhopisy výnosnost 2
dluhopisy výnosnost 3

 

Kupříkladu v České republice se požadovaná výnosnost pohybuje na úrovni 5,3 % p.a., v Polsku na úrovni 7 %, v Maďarsku dokonce 9,9 %. Jinými slovy, kdo teď koupí české státní dluhopisy a bude je držet do splatnosti, tak každý rok po dobu 10 let získá v průměru bezrizikový výnos 5,3 %.

 

Proč jsou požadované výnosnosti tak vysoké? Trh se obává dlouhodobě vysoké inflace a nutnosti udržovat úrokové sazby vysoko. V posledních týdnech jsme ale mohli sledovat i prudký propad britských či italských dluhopisů. Do cen započítávají investoři rostoucí kreditní riziko těchto zemí. I když očekávat bankrot Velké Británie, která má rating AA, je hodně odvážné.

 

Kreditní trh začíná být extrémně napjatý

 

Na trhu je ale i celá řada jiných kreditních instrumentů, nejenom státní dluhopisy. Vysoké úroky jsou pro firmy i domácnosti problematické, což zvyšuje riziko bankrotů a kreditní spready tím pádem rostou. Následující obrázek ukazuje rozdíl v sazbách 30letých hypoték a 30 letých státních dluhopisů v USA. Rozdíl se už vyšvihnul na rekordních 2,73 procentního bodu. Americké banky čekají recesi a růst nesplácení hypoték, proto zpřísňují podmínky hypoték.

 

USA hypoteční sazby spread

 

Korporátní dluhopisy s ratingem CCC se už obchodují s kreditním spreadem na úrovni 10 procentních bodů, což se typicky stává v recesích nebo finančních krizích.

 

USA CCC rating spread

 

Výhled na nejbližší období není pro dluhopisové trhy příznivý. Největší centrální banky zatím chtějí pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb. A v boji s inflací se nebojí vyvolat i menší recesi. Ta by ale pomohla dostat inflaci velmi rychle pod kontrolu, takže už nebudou nutné vysoké úrokové sazby. Požadované výnosnosti na úrovni 5 % ve vyspělých zemích už jsou velmi atraktivní, jelikož v těchto zemích nelze očekávat dlouhodobě tak vysokou inflaci.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

3.10.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY BROKERA XTB