Finlord Sněmovna financí

Dlouhodobé investice: akcie vs dluhopisy vs zlato

31.10.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Dlouhodobé investice srovnání

Investoři se často ptají, jak si poskládat dlouhodobé investice. Co upřednostnit? Akcie, dluhopisy, komodity? V řadě analýz jsme si ukázali, že na horizontu 15 a více let jsou nejvýkonnější akcie. Nicméně investoři si musí být vědomí, že akcie mají také vyšší volatilitu cen.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Dlouhodobé investice: portfolio z akcií, dluhopisů či zlata

 

V našem modelovém portfoliu uvažujeme vklad na počátku 10 000 USD a pak kvartální nákup za 500 USD. Máme tři aktiva: ETF na index S&P 500, ETF na 10leté americké státní dluhopisy a ETF na zlato. Období je leden 2005 až konec září 2022. Portfolio 1 jsou 100 % akcie, Portfolio 2 jsou 50 % akcie a 50 % dluhopisy, Portfolio 3 jsou 50 % akcie, 30 % dluhopisy a 20 % zlato. Rebalancování je ročně.

 

dlouhodobé investice

 

Na uvedeném období dosáhlo nejlepších výsledků čistě akciové portfolio, kdy byla dosažena průměrná výnosnost dle TWRR na úrovni 8,4 % p.a. na konci se naakumuloval kapitál cca 150 tisíc USD. Druhé bylo Portfolio 3 s výnosností 7,78 % p.a.. A na posledním místě bylo Portfolio 2 s výnosností 7,09 % p.a..

 

Co se týče výkyvů hodnoty, tak nejnižší byly u Portfolia 3 s volatilitou na úrovni 9,01 % a nejhorším ročním výsledkem -22,85 %. Čistě akciové portfolio mělo volatilitu přes 15 % a nejhorší jednoletá výnosnost byla -50,8 %.

 

Následující obrázek ukazuje srovnání vývoje všech třech portfolií. Velká finanční krize způsobila zejména propad cen akcií. U dluhopisů a zlata bylo snížení cen menší. Nicméně po krizi se akcie nejrychleji zotavily a pak čistě akciové portfolio dosáhlo nadvýnosu.

 

dlouhodobé investice vyvoj

 

Zařazení dluhopisů a zlata do portfolia přineslo v minulosti snížení výkyvů hodnoty. Vyšší zhodnocení ale nikoliv. To ukazuje i tento obrázek, kde Portfolio 1 jsou 100 % akcie, Portfolio 2 jsou 100 % dluhopisy a Portfolio 3 je 100 % zlato.

 

dlouhodobé investice akcie dluhopisy zlato

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

31.10.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.