Finlord Sněmovna financí

Nízké ohodnocení akcií: příležitost desetiletí?

21.9.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ohodnocení akcie

Ohodnocení akcií v tomto roce prudce pokleslo na velmi nízké úrovně. Důvodem výprodejů je utahování monetární politiky centrálních bank, které tak bojují proti vysoké inflaci. Recese není vyloučená, což by znamenalo i zpomalení růstu zisků nebo jejich pokles. A investoři se v obavách z takovéhoto vývoje zbavovali v uplynulých měsících akcií. Mnohdy až panicky bez pohledu na fundamentální vývoj společností. Takovéto výprodeje trpěliví investoři milují, jelikož lze velmi levně nakoupit akcie kvalitních společností.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Ohodnocení akcií: bez největších společností je ohodnocení velmi nízké

 

Následující obrázek ukazuje ohodnocení akcií dle P/E z indexu S&P 500 bez pěti mega společností FAAMG (Facebook, Apple, Amazon, Microsoft, Alphabet). Ohodnocení propadlo z 30násobku v roce 2021 na současný 13násobek. Další pokles cen akcií o 10 % by znamenal propad ohodnocení pod 12násobek. Zisková výnosnost by pak stoupla na 1/12 = 8,3 %, což už je velmi atraktivní hodnota.

 

ohodnocení akcií bez FAAMG

 

Téměř pětina společností se obchoduje za méně než 10násobek očekávaných zisků. Více než třetina společností se pak stále obchoduje za více než 20násobek očekávaných zisků.

 

podíl levných a drahých akcií

 

Proč je ohodnocení důležité? Historické údaje ukazují, že při nízkém ohodnocení je následný výnos atraktivnější. Tento obrázek ukazuje srovnání P/E dle očekávaných zisků a anualizovanou výnosnost v následujících deseti letech. Aktuálně se P/E dle očekávaných zisků pohybuje na 16násobku. V minulosti následovalo v průměru zhodnocení o 5 % p.a., přičemž i nejhorší období přineslo uchování hodnoty majetku (i když bez zhodnocení).

 

ohodnocení a výnosnost za 10 let

 

Investoři, kteří mají k dispozici hotovost, by rozhodně měli zvážit alokaci do levně ohodnocených akcií kvalitně řízených společností. Krátkodobě ještě může nastat výkyv cen dolů, ale v delším horizontu lze očekávat ekonomické zotavení a obnovení investičního optimismu.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

21.9.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU