Akcie srovnání: Nike, Adidas, Under Armour
22.9.2022
6 min.
Nike, Adidas, Under Armour patří mezi největší výrobce sportovního oblečení. Pandemie koronaviru měla značný dopad na producenty sportovního oblečení. Rychlý přenos viru a lockdowny zapříčinily narušení dodavatelského řetězce a uzavření společností vyrábějící oblečení. Omezení exportu a importu navíc způsobilo nárůst zrušených objednávek od zahraničních klientů, což vedlo k hromadění zásob. Navíc dlouhodobé uzavření fitness center, obchodů, zrušení a odložení mnoha mezinárodních sportovních akcí negativně ovlivnilo poptávku po sportovním zboží. Nicméně, i přesto byli producenti sportovního oblečení na tom lépe než zbytek oděvního průmyslu. Pandemie však přiměla producenty sportovního oblečení zaměřit se na online prodejní kanály. Kupříkladu společnost Adidas se zaměřila na online prodej a tržby jí z tohoto segmentu vzrostly v roce 2020 o 53 %, což představovalo více než 20 % na celkových tržbách společnosti. Ovšem tržby společnosti v uvedeném roce v meziročním srovnání poklesly o 14 %. Když se následně spotřebitelská poptávka vrátila do normálu, tak výrobci sportovního oblečení měli problémy s nedostatečnými zásobami a logistikou.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Srovnání tržeb: Nike dominuje a Adidas zaznamenala pokles tržeb
Následující obrázek ukazuje vývoj tržeb společností Nike (ticker: NKE), Adidas (ticker: ADS) a Under Armour (ticker: UAA). Za poslední roky nastal u všech nárůst tržeb, až na Adidas. Z těchto tří společností nejvyšší tržby generuje společnost Nike. Po koronavirové krizi se podařilo zrychlit růst tržeb i společnosti Under Armour.
Následující graf ukazuje průměrné tempo růstu tržeb za posledních 5 let. Vzhledem k tomu, že se jedná o velké společnosti, až na Under Armour, tak tempo růstu tržeb je už slabší. U Nike byl růst na úrovni 6,3 % p.a.. Under Armour rostou tržby v posledních 5 letech tempem 3,3 % p.a.. Adidas pak rostou tržby v posledních 5 letech tempem 1,5 % p.a..
Pokud se podíváme na čistý zisk, tak Nike a Under Armour se dokázaly dostat nad úroveň před koronavirovou krizí. Největší čistý zisk generuje společnost Nike a to 6 miliard USD. Adidas dokázala vygenerovat v přepočtu na dolary čistý zisk na úrovni 1,19 miliard USD. Under Armour pak zaznamenala čistý zisk na úrovni 361 milionů USD, čímž se dostala ze ztráty z roku 2020.
Ohodnocení Nike, Adidas, Under Armour
S poklesem cen se snížilo také ohodnocení. V roce 2021 bylo P/E u všech společností na relativně vyšších úrovní. Nejnižší P/E má společnost Under Armour na úrovni 9,8násobku. Adidas má P/E na úrovni 21,3násobku a Nike má P/E na úrovni 26,6násobku.
Od počátku roku zaznamenala největší propad společnost Under Armour a to o 62 %. Za ní pak s největším poklesem ceny následovala Adidas, jejíž cena poklesla o 47,6 % a Nike zaznamenala propad o 39 %.
Globální ekonomické zpomalení, rusko-ukrajinský konflikt, nižší spotřebitelská poptávka, vleklé problémy s dodavatelskými řetězci, silný americký dolar, vyšší marketingové náklady a vyšší náklady na dopravu a logistiku dělá výrobcům sportovního oblečení vrásky na čele. V nejbližším období to některé sektory skutečně nebudou mít jednoduché a vůbec společnosti tohoto typu se budou muset hodně zaměřit na zefektivnění provozu.
Pokud jde o výhled, tak globální trh se sportovním oblečením by měl v roce 2026 vygenerovat tržby na úrovni téměř 249 miliard USD. Nejlukrativnějším podsegmentem by mělo být pánské sportovní oblečení.
Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
22.9.2022
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Warren Buffett vs. trhy: Proč investiční legenda hromadí hotovost?
Warren Buffett, ikona investičního světa, sází na opatrnost. Namísto honby za dalšími velkými ...
Více informací19.11.2024
4 min.
Napsat komentář