Finlord Sněmovna financí

Továrny na baterie: Čína dominuje trhu

4.7.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Baterie elektroauta

Továrny na baterie rostou jako houby po dešti. Nástup elektromobility pokračuje. Od roku 2035, tedy za 13 let, se už v EU nebudou moci prodávat automobily se spalovacími motory na konvenční paliva. Elektromobily ale potřebují baterie. Nejvíce nových továren na baterie vznikne v Číně, která bude zásobovat i řadu jiných zemí. V Evropě a USA budou spíše vznikat továrny lokálního významu.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Továrny na baterie se staví především v Číně

 

Následující obrázek ukazuje současnou produkční kapacitu a očekávaný nárůst do roku 2025. Čína bude mít v roce 2025 produkční kapacitu více než 2000 GWh ročně, což bude 60 % celosvětové produkce tohoto klíčového komponentu do elektroaut.

 

baterie výroba globálně

 

V minulém roce poklesly průměrné náklady na produkci bateriového článku na 132 USD (101 USD článek, 31 USD obal), což je po očištění o inflaci o 80 % méně oproti roku 2013. Ministerstvo energetiky USA odhaduje, že z hlediska pořizovacích nákladů aut se elektropohony vyrovnají spalovacím motorům při ceně nižší než 60 USD za článek. To je ještě poměrně daleká hranice. Bloomberg NEF odhaduje, že pod 100 USD by cena mohla poklesnout v roce 2024. Nicméně jenom za předpokladu, že ceny kovů nebudou strmě stoupat.

 

baterie cena

 

Tři největší producenti baterií jsou čínská CATL, jihokorejská LG Energy Solution a japonský Panasonic, viz následující obrázek.

 

baterie producenti

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF zaměřené na elektromobilitu u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

4.7.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Franta napsal:

  potřebujeme Baterii, která:
  1) dlouhá životnost
  2) velká kapacita
  3) nízká cena
  4) nízká hmotnost
  5) nehořlavá
  6) nevýbušná
  7) surovinově dostupná

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE