Finlord Sněmovna financí

Největší světové společnosti pro přepravu kontejnerů

29.7.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
společnosti pro přepravu kontejnerů Eva Mahdalová Finlord

80 % všeho zboží se převáží po moři. Podívejte se, které společnosti jsou největší pro přepravu kontejnerů a jak se zvětšuje kapacita kontejnerových lodí od roku 1970.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

80 % světového obchodu se zbožím se přepravuje po moři. Vzhledem k rozsahu spotřeby to vyžaduje obrovské množství přepravních kontejnerů a také lodí, které zboží přepravují.

 

V tomto odvětví dominuje několik velkých vesměs evropských a asijských firem. Mnoho z těchto společností vyrostlo díky fúzím a akvizicím.

 

Následující tabulka ukazuje počet lodí, které dané společnosti vlastní a celkovou přepravní kapacitu měřenou v jednotkách ekvivalentních dvaceti stop (TEU). TEU vychází z objemu dvacet stop dlouhého přepravního kontejneru.

Největší světové společnosti pro přepravu kontejnerů

přeprava kontejnerů

 

Jak ukazují data v tabulce od logistické a poradenské společnosti Alcott Global, tak Maersk a MSC jsou na prvním místě z hlediska kapacity TEU. MSC je v současnosti první díky nedávné akvizici, jelikož flotila MSC může nyní přepravovat 4,3 milionu standardních 20stopých kontejnerů – asi o 2 000 více než Maersk. MSC a Maersk mají nyní každý podíl na trhu 17 % v kontejnerové přepravě. Celkem pět největších světových společností kontejnerové dopravy tvoří asi 65 % trhu.

 

Maersk byla založena v roce 1904 a je tedy 118 let stará. Zároveň jde o třetí největší dánskou společnost podle tržní kapitalizace. MSC v posledních letech velmi rychle rostla a překonala dlouholetého lídra Maersk v rámci kapacity TEU. COSCO Shipping je čínská státní lodní společnost. Američtí představitelé vyjádřili obavy z rostoucího globálního vlivu firmy. Pro kontext, čínské státní podniky mají vlastnické podíly v terminálech v pěti amerických přístavech. Konkrétně jde o terminál 30 v přístavu Seattle, ve kterém dvě dceřiné společnosti COSCO drží 33,3 % podíl.

Evergreen se proslavila tím, že jedna z lodí společnosti v roce 2021 uvízla v Suezském průplavu, čímž byla téměř na týden vyřazena z provozu jedna z nejdůležitějších námořních tras světa.

 
Kontejnerové lodě jsou stále větší a větší. Následující graf ukazuje trend zvětšování od roku 1970 do roku 2017. Jde přímo o megalodě, což jsou lodě s kapacitou přes 18 000 TEU. Jejich markantní velikost způsobuje problémy portům, které ovšem nebyly navrženy tak, aby zvládly tak vysoký objem provozu. Za zmínku stojí, že největší loď je v současnosti Ever Ace (vlastněná Evergreenem) a má kapacitu 24 000 TEU.

 

Kontejnerové lodě

 

Akcie největších světových společností pro přepravu kontejnerů lze obchodovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

29.7.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.