Finlord Sněmovna financí

Akciové krize od 1835: srovnání velikosti a délky

25.7.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Akciové krize

Akciové krize a medvědí trhy, kdy nastane propad cen o více než 20 %, pravidelně nastávají a investoři musí být na možnost krátkodobého poklesu cen připraveni. Jaký byl v minulosti u amerických akcií průměrný rozsah a délka propadu a následná rychlost zotavení na předchozí maxima?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Akciové krize: průměrný propad na úrovni 37 % s délkou 26 měsíců

 

Následující tabulka ukazuje srovnání všech akciových krizí v USA od roku 1835 do konce června 2022. Od roku 1835 bylo v USA celkem 29 akciových propadů o více než 20 %. Průměrný pokles byl na úrovni 37 %, mediánový byl 32 %. Průměrná délka byla 26 měsíců (tedy mírně přes dva) a mediánová 17 měsíců. Největší propad nastal ve Velké Depresi, kdy ceny akcií v USA propadly za 33 měsíců o 85 %. Rozsáhlé krize byly také v letech 1852 až 1857 (-65 %), 1937-1942 (-59%), či 2007-2009 (-57 %). Letos do konce června byl pokles o 23 %. Tabulka je bez započtení dividend, takže propady byly nižší a také následné zotavení bylo rychlejší.

 

akciové krize

 

Jak dlouho trvalo zotavení na přechozí maxima? V nominálním vyjádření byl průměr 58 měsíců (téměř 5 let), medián 35 měsíců (3 roky). V reálném o inflaci očištěném vyjádření byl průměr 77 měsíců (přes 6 let), medián byl 36 měsíců (3 roky). Nejdéle trvalo zotavení cen po Velké Depresi, a to 266 měsíců (tedy přes 22 let), i když je nutné upozornit na to, že zotavení bylo díky vyplaceným dividendám rychlejší.

 

Akciové krize a recese

 

Akciové krize často nastávají v období ekonomické recese. I teď se ve světě značně zhoršil ekonomický vývoj a USA už pravděpodobně v mírné recesi jsou. Naštěstí recese trvají výrazně kratší dobu než období expanze. V USA od roku 1921 byla průměrná délka recese 14 měsíců. Expanze v průměru trvala 47 měsíců. Největší a také nejdelší propad byl ve Velké Depresi, kdy HDP pokleslo o 26,7 %.

 

recese delka a hloubka

 

Navzdory všem krizím ale investice do akcií zhodnocuje majetek investorů. Spojené státy a Austrálie přinesly investorům od roku 1899 nejvyšší inflačně očištěné zhodnocení.

 

akcie výnosy vysoké

 

V případě Francie, Portugalska či Itálie to už bylo horší. Evropské akciové trhy zásadně poškodily první a druhá světová válka, a také inflační krize v 70. letech.

 

akcie výnosy nízké

 

Současný akciový propad ještě může dle historické analogie ještě několik měsíců trvat a ceny mohou poklesnout o dalších 15 %. Nicméně následné zotavení po krizích bylo v minulosti rozsáhlé s dlouhým obdobím expanze a růstem cen akcií o desítky až stovky procent.

 

Investoři, kteří drží hotovost a přečkali propad, prakticky nemají nad čím uvažovat. Riskují možnost cca 15 % poklesu hodnoty s výhledem možného zhodnocení o více než 100 %. Když tedy teď investují 1 mil. Kč, tak je možné znehodnocení na 850 tisíc, ale také je zde vysoká pravděpodobnost růstu hodnoty nad 2 mil. Kč.

 

Investoři, kteří měli portfolio v akciích už před propadem, jsou logicky více nervózní. Po snížení hodnoty portfolia o čtvrtinu už nechtějí ztratit dalších 15 %. Stát se to může, ale opět je nutné myslet na scénář plného zotavení. Nízké ceny je lepší využít na přikupování. Díky přikupování investoři vlastní více akcií a tedy je následný růst hodnoty portfolia rychlejší oproti variantě, kdy čekají s hotovosti na návrat hodnoty na přechozí maxima.


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme připravený podrobný rozbor strategického nastavení portfolia a investice do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

25.7.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE