Finlord Sněmovna financí

Vysoké ceny benzínu a marže velkoobchodního trhu

29.6.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
pohonné hmoty a marže

Nejenom české řidiče letos trápí vysoké ceny benzínu a nafty. Vina se hodila na pumpaře, teda maloobchodní prodej, což ale vůbec neodpovídá realitě. Důvodem zdražování je růst cen ropy a také prudké zvýšení marží na velkoobchodním trhu, tedy zejména u rafinérií. V Evropě i USA je nedostatečná rafinerská kapacita. Pohonné hmoty na trhu chybí a tím pádem se prodávají za velmi vysoké ceny.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Ceny benzínu a marže velkoobchodu

 

Následující obrázek ukazuje vývoj marží na velkoobchodním trhu v USD za barel. V celém světě vystřelily k 50 USD za barel, přičemž dlouhodobý průměr je kolem 10 USD.

 

ceny benzínu a marže

 

Rafinérie se snaží zvyšovat produkci, ale naráží na kapacitní limity. Tento obrázek ukazuje využití kapacit v USA oproti 30letému rozpětí. Prakticky od února se produkce pohybuje na úrovni horního limitu, když se využití kapacit pohybuje na 97 %. V minulých letech, když byly ceny ropy a ropných produktů nízké, tak se neinvestovalo do rozvoje produkce a naopak se zavíraly ty nejstarší zařízení, u kterých byly vysoké náklady na údržbu.

 

produkce rafinerií v USA

 

Pochopitelně jsou vysoké marže příznivé pro rafinérie a pomohlo jím to výrazně zvednout tržby a zisk. Na druhé straně využití kapacit na téměř 100 % znamená, že prostor pro další navyšování tržeb je omezený.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

29.6.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.