Finlord Sněmovna financí

Velká Deprese a úspěšné pravidelné investování

1.6.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Investování ve Velké Depresi

Velká Deprese mezi roky 1929 a 1939 a s ní spojený rekordní propad cen akcií o téměř 90 % jsou dávané jako příklad zdrcujících výprodejů. Investoři se samozřejmě bojí zopakování takovéhoto obrovského snížení cen akcií. A zejména začínající investoři se ptají, co se stane s jejich portfoliem, kdy začnou odkládat peníze zrovna na vrcholu před propadem. Odpověď může být pro některé docela překvapující: konečný výsledek při pravidelném investování nakonec nebyl špatný a navzdory depresi se hodnota portfolia znásobila. Podívejte se na výpočet.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Atraktivní pravidelné investování od počátku propadu

 

Následující obrázek od Novel Investor ukazuje hodnotu portfolia při odkládání 15 USD každý měsíc od srpna 1929 (propad začal 3. září 1929) do konce roku 1949. Za celé toto období investor vložil 3675 USD. U Indexu Dow Jones nastalo zhodnocení na 9951 USD, u indexu S&P 500 na 9744 USD. U mixu 60 % akcie a 40 % dluhopisy nastalo zhodnocení na více než 7900 USD. Navzdory největšímu burzovnímu krachu v historii nastalo zhodnocení pravidelné investice za 20 let na 2,7násobek.

 

pravidelné investování velká deprese

 

Pokud tedy plánujete začít s pravidelným investováním a bojíte se, že přijde pokles, tak se bát nemusíte. Mladí lidé ve věku do 40 let by měli mít čistě akciové portfolio a postupně si z výplaty odkládat část peněz. V horší situaci jsou v případě velkého propadu investoři před odchodem do důchodu. Za svůj život naakumulovali investicemi značný majetek. Když pak těsně před odchodem do důchodu přijde propad, tak reálně nezbývá moc času tento pokles „vysedět“. Klíčové je tedy začít investovat co nejdříve, pokud to okolnosti dovolují. Když začnete odkládat peníze v 60 letech, tak už velký majetkový polštář nevytvoříte.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme připravený podrobný rozbor strategického nastavení portfolia a investice do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

1.6.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU