Finlord Sněmovna financí

Retailoví investoři a vyprázdněná portfolia

3.6.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
retailoví investoři

Drobní retailoví investoři se v minulém roce a koncem roku 2020 bláznivě vrhaly do nákupů akcií a derivátů. Peníze ze svého zaměstnání a státních podpor měli a čas také, jelikož na home-office beztak nikdo pořádně nepracuje. Euforie ale v posledních měsících celkem významně ochladla. To souvisí i s poklesem cen akcií a nenaplněným očekáváním, že frenetickým tradingem vydělají stovky a tisíce procent, aby už nikdy nemuseli jít do svých nudných zaměstnání. Jsou už portfolia retailových investorů dostatečně „vyprášená“?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Retailoví investoři: euforii vystřídala panika

 

Kumulativní přítok kapitálu do akcií od retailových investorů je od poloviny roku 2019 v záporu. Masivní přítok byl v roce 2020 a pak v první polovině roku 2021. Od té doby retailoví investoři portfolia vyprodávají. Cenový index koše akcií oblíbených v tomto segmentu investorů překonával s přítokem kapitálu index S&P 500. Naopak s odtokem kapitálu cenový index tohoto specifického koše výrazně zaostává.

 

retailoví investoři investice do akcií

 

Aktivita při obchodování malého počtu kontraktů call opcí, což je typické pro retailové investory, je už nejnižší od března 2020.

 

retailoví investoři call opce

 

Retailoví investoři nakupovali, když bylo ohodnocení vysoké, viz následující obrázek P/E poměru dle zisků posledních 12 měsíců. Teď, když je ohodnocení podprůměrné a prakticky na úrovních dosahovaných ve výprodejových obdobích, jsou objemy nákupů ze strany drobných investorů nízké.

 

ohodnocení akcií v USA

 

Atraktivita investice do akcií je aktuálně velmi vysoká. Samozřejmě mírný pokles cen ještě může nastat, ale v horizontu 5 či 10 let lze očekávat velmi zajímavé zhodnocení prostředků.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme připravený podrobný rozbor strategického nastavení portfolia a investice do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

3.6.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU