Finlord Sněmovna financí

Produkce ropy: OPEC i USA zvyšují těžbu

8.6.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Těžba ropy

Cena ropy Brent vyskočila k 120 dolarům za barel. Na počátku roku byla cena kolem 80 dolarů. I čeští řidiči pocítili toto zvýšení cen na svých peněženkách. Celý ropný trh je aktuálně v nedostatku, což souvisí nejenom se sankcemi proti Rusku, ale také s vysokou poptávkou po ropě a ropných produktech ve světě. Největší producenti ropy na světě chtějí postupně zvedat těžbu, i když tempo růstu aktivity je vskutku trochu pomalejší, než by bylo žádoucí.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

OPEC : produkce ropy je ještě daleko od maxim

 

Následující obrázek ukazuje produkci ropy kartelu OPEC v milionech barelů denně ke konci června. 28,6 mbd je výrazně více než před rokem, ale do maxim na úrovni 33 mbd dosažených koncem roku 2016 je ještě daleko. Kvůli zastarávání těžebních polí a nutnosti masivních investic je těžba nad 32 mbd prakticky v nejbližších kvartálech nedosažitelná. Spíše se očekává, že do konce roku se produkce přiblíží k 30 mbd, a i to jenom za předpokladu, že cena ropy zůstane nad 100 dolary za barel.

 

OPEC produkce ropy

 

Těžbu navyšují zejména Saudská Arábie, Irák a Spojené Arabské Emiráty. Tyto země zůstanou spolu s Kuvajtem i v nejbližších měsících tahounem růstu produkce kartelu. Naopak těžbu se kvůli politickým a technickým problémům nedaří zvyšovat v Libyi a Nigérii, i když mají velké rezervy.

 

OPEC produkce ropy dle zemí

 

Spojené státy jsou největším samostatným producentem ropy na světě, když se jejich těžba zvýšila v březnu na 11,66 mbd. To je ale stále výrazně méně oproti listopadu 2019, kdy dodávaly rekordních 12,97 mbd. Následující obrázek ukazuje i projekci do konce letošního roku. Těžba by měla v nejbližších měsících stoupnout o 800 000 barelů denně. A už počátkem roku 2023 se těžba může přiblížit k rekordním úrovním.

 

USA produkce ropy

 

Jak dlouho budou ještě ceny ropy a pohonných hmot vysoké? V létě určitě nelze očekávat zlevnění a pak do konce roku by se ceny měly udržet na zvýšené úrovni. Na druhé straně producenti ropy dosahují obrovských zisků a rozhodně je láká možnost ještě více produkovat a uspokojovat globální hlad po této komoditě. Zásoby ropy v zemích OECD jsou stále velmi nízké, viz následující obrázek.

 

globální zásoby ropy

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

8.6.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.