Finlord Sněmovna financí

Největší destrukce velikosti majetku

17.6.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
propady na trzích a hodnota majetku

Finanční trhy zažívají obrovské výprodeje a hodnota majetku uloženého v akciích, dluhopisech či v kryptoaktivech prudce padá. Jenom v prvních dvou zmíněných aktivech už hodnota majetku propadla globálně o rekordních 15 bilionů dolarů. Hodnota majetku v krypto aktivech se pak snížila o další 2 biliony. Čeká se už jenom na výrazné přecenění nemovitostního trhu. Americký akciový trh, který je největší na trhu, už letos zaznamenal pád indexů o více než 20 %. Jak vypadá srovnání s HDP?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Hodnota majetku uloženého v akciích a dluhopisech prudce propadla

 

Následující obrázek ukazuje kumulativní absolutní pokles hodnoty majetku uloženého v akciích a dluhopisech globálně. Propad o 15 bilionů dolarů je už rekordně vysoký. To je pochopitelně nejenom vzhledem k obrovským výprodejům, ale také si musíme uvědomit, že před propadem byla hodnota majetku v akciích a dluhopisech rekordně vysoká.

 

hodnota majetku

 

Americký akciový index S&P 500 už letos ztratil 23 % a kdyby rok skončil teď, tak by se jednalo o jeden z výkonnostně nejhorších roků vůbec. Následující obrázek ukazuje výkonnost po letech od roku 1950.

 

Americký akciový index S&P 500

 

Velmi zajímavé je srovnání propadu akcií s HDP. Současný výprodej už v USA odpovídá 43 % HDP, což je daleko více než v jiné krizové roky.

 

propady na akciových trzích

 

Obrovský pokles hodnoty majetku má na sentiment domácností velmi negativní vliv. Ve strachu z nedostatku peněz v budoucnosti omezují nákupy. Centrální banky chtějí právě tímto mechanismem zaměřeným na poptávku snížit inflaci. Dokonce je velmi pravděpodobné, že vyvolají až recesi. Když se bude méně utrácet, tak by i spotřebitelské ceny měly začít klesat.

 

Dobrou zprávou pro investory je, že opatření už začínají zabírat a inflace by ve druhé polovině roku mohla začít klesat. To umožní centrálním bankám zpomalit utahování opasků a nechat finanční trhy nabrat opět sílu.
Ohodnocení řady akcií a celých indexů je velmi nízké a o atraktivní nákupní příležitosti rozhodně není nouze. Poměr očekávaného výnosy k riziku se značně zlepšil.

 

Tato tabulka ukazuje vývoj indexu S&P 500 před recesí, v recesi, v jednom, třech, pěti a deseti letech od jejího skončení.

 

vývoj indexu S&P 500 před recesí a v recesi

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

17.6.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.