Finlord Sněmovna financí

Čínská ekonomika v roce 2021 a politika nulového COVIDu

21.6.2022

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
čína ekonomika

Čína je po USA druhou největší ekonomikou světa a očekává se, že se v nadcházejících desetiletích se stane největší ekonomikou světa.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

V roce 2021 dosáhl čínský hrubý domácí produkt (HDP) podle Národního statistického úřadu 114 bilionů jenů (18 bilionů dolarů). Ekonomika země tak překonala vládní cíle růstu o 6 %, přičemž ekonomika vzrostla o 8,1 %.

 

Pokud se podíváme na čínskou ekonomiku podle sektorů, tak zdaleka hlavním motorem čínské ekonomiky byl průmysl. V roce 2021 toto odvětví vygenerovalo 37,3 bilionu jenů, neboli jednu třetinu celkové ekonomické aktivity země.

 

I přes prosincové zpomalení díky opatřením proti koronaviru si v roce 2021 vedl velmi dobře také velkoobchod a maloobchod. Tento sektor vygeneroval 10,5 bilionu jenů a měl podíl na HDP 9,2 %.

 

„Ostatní služby“, které zahrnují vše od vědeckého výzkumu a vývoje po vzdělávání a sociální služby, tvořily v roce 2021 16 % celkové čínské ekonomiky.

 

čínská ekonomika

 

Jak ukazuje graf níže, tak čínská ekonomika se loni zotavovala znatelně rychleji než většina velkých ekonomik.

 

Před vypuknutím pandemie byl čtvrtletní růst čínské ekonomiky poměrně stabilní těsně nad 5 %. S příchodem koronaviru se pak čínská ekonomika stejně jako jiné ekonomiky propadla. Po silném zotavení v roce 2021 nyní čínská ekonomika zpomaluje skrz tvrdá opatření proti koronaviru, jenž zasáhly soukromý sektor, což značně zpomalilo růst HDP.

 

čínská ekonomika Eva Mahdalová Finlord

 

Zatímco každá země reagovala na pandemii koronaviru odlišně, Čína přijala politiku nulového COVIDu a praktikovala přísné lockdowny za účelem kontroly případů a ohnisek.

 

V průběhu roku 2021 tato politika neměla dopad na HDP. Navzdory tomu, že některá velká města měla či mají úplný či částečný lockdown, tak ekonomika země stále předstihuje mnoho jiných velkých ekonomik.

 

Čína nyní čelí variantě Omicronu. Navzdory lockdownům a 88 % proočkovanosti na národní úrovni hlásilo sedm z 31 čínských provincií včetně největších měst případy Omikronu.

 

Čínská politika nulového COVIDu neovlivnila všechna odvětví stejně. Průmyslová výroba vzrostla za prvních 11 měsíců roku 2021 o více než 10 %, a to i přes lockdowny měst po celé zemi. Jde o to, že mnoho továren v Číně je v předměstských průmyslových parcích mimo města a zaměstnanci často bydlí poblíž.

 

Nicméně řada odvětví, jako jsou hotely a restaurace, byla lockdowny zasažena. Mnoho globálních ekonomik začíná přecházet k životu s koronavirem, přičemž Čína zůstává jako jedna z posledních zemí, která dodržuje politiku nulového COVIDu. Otázkou nyní je, zda ekonomika země bude v roce 2022 nadále zpomalovat, nebo se Číně podaří zotavit a udržet si jednu z nejrychleji rostoucích ekonomik světa.

 

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

21.6.2022

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.