Finlord Sněmovna financí

Buffettův indikátor je na úrovni z vrcholu technologické bubliny

10.6.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
buffettův indikátor Eva Mahdalová

Buffettův indikátor je na úrovni z vrcholu technologické bubliny. Co to znamená pro investory?

 

Globální ekonomika si od příchodu koronaviru prochází jedním šokem za druhým. Nejprve koronavirus způsobil ekonomický pokles výkonnosti, růst nezaměstnanosti a pokles inflace. Na to pak vlády a centrální banky reagovaly stimuly, aby zmírnily dopad pandemie na ekonomiku. S tím, jak se postupně uvolňovaly lockdowny, tak spotřeba sílila, nicméně v řadě odvětví nastal problém na straně nabídky. Globálně pak docházelo ke zdražování zboží a služeb. Inflace začala sílit a centrální banky se k inflaci stavěly prvně jako k inflaci dočasné. Samozřejmě postupně se začaly zhoršovat i predikce pro růst světové ekonomiky. Ke konci roku 2021 pak pro globální ekonomiku sílila hrozba v podobě stagflace. Tuto hrozbu ještě víc umocnil rusko-ukrajinský konflikt.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Nejenom negativní makroekonomické, geopolitické faktory, ale i restriktivní přístup centrálních bank zapříčinily pokles cen akcií a tím i tržní kapitalizace firem (tržní kapitalizace se vypočte: cena akcie × počet akcií v oběhu).
Buffettův indikátor prezentuje nadhodnocenost a podhodnocenost trhu. Nyní tento indikátor ukazuje, že poměr globální tržní kapitalizace a hrubého domácího produktu je na úrovni 184 % a je na stejné úrovni z období vrcholu technologické bubliny. Přibližně na začátku tohoto roku se Buffettův indikátor nacházel na rekordní úrovni 220 %.

 

Buffettův indikátor

 

Pokud se podíváme konkrétně do USA, tak index Wilshire 5000 se snížil z historicky nejvyšší úrovně. Graf níže ukazuje, že tržní kapitalizace všech obchodovaných akcií na burzách v USA je přes 200 % HDP.

 

index Wilshire 5000

 

Nejenom Buffettův indikátor, ale i běžné valuační indikátory ukazují, že americké akcie se začínají nacházet konečně na zajímavých úrovních. P/E na základě očekávaných zisků je na úrovni 17,5, což je pod 5letým průměrem 18,6 a lehce nad 10letým průměrem 16,9. P/E vypočtené ze zisku za posledních 12 měsíců je 19,4, což je pod 5letým průměrem 23,1 a pod 10letým průměrem 20,2.

 

PE poměr Eva Mahdalová F

 

Samozřejmě pokud by se ještě snížila tržní kapitalizace firem a pokleslo by HDP, tak se Buffettův indikátor podívá ještě na nižší úrovně. Pokud bychom kupříkladu v roce 2013 čekali až se Buffettův indikátor dostane pod úroveň 100 % (nad 100 % Buffetův indikátor indikuje bublinu), tak by nám utekl nárůst trhu. Atraktivita investice do akcií pro investory s dlouhodobým investičním horizontem je velmi vysoká. Samozřejmě mírný pokles cen ještě může nastat, ale v horizontu 5 či 10 let lze očekávat zajímavé zhodnocení prostředků.

 

 

Investoři mohou obchodovat akcie, REIT a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

10.6.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.