Finlord Sněmovna financí

Sentiment investorů je už extrémně nízký

12.5.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Sentiment investorů

S propadem ceny akcií a pokračující vysokou inflací se prudce snížila i nálada mezi investory. Sentiment je prakticky nejnižší od března 2020, kdy trhy ovládl výprodej v důsledku pandemie Covid-19. Nastala už mezi investory kapitulace?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Sentiment investorů je nejníže od března 2020

 

Následující obrázek ukazuje sentiment investorů dle průzkumu AAII. Současné hodnoty už odpovídají minulým úrovním, kdy centrální banky spustily záchranné programy, aby pomohly stabilizovat finanční trhy. Jak je z grafu patrné, tak pokles cen akcií může ještě pokračovat i po obratu sentimentu ze dna vzhůru.

 

sentiment investorů

 

Investoři také masivně nakupují put opce a jejich poměr ke call opcím je nejvyšší od března 2022.

 

put call opce

 

Rozsáhlé výprodeje způsobily, že ohodnocení akcií se už dostalo na průměrné či podprůměrné úrovně. Kupříkladu technologický Nasdaq se obchoduje na 21násobku zisků. Na dně v březnu 2020 bylo ohodnocení na dlouhodobém průměru ve výši 20násobku zisků.

 

nasdaq ohodnocení

 

Propady cen akcií a hodnoty portfolií jsou pro investory velmi emotivní zážitek. Nicméně je nutné sledovat dlouhodobý vývoj a ohodnocení akcií, sektorů či jednotlivých titulů. Řada kvalitních společností se už prodává velmi levně.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

12.5.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.