Finlord Sněmovna financí

Globální trh se smartphony poklesl v 1. čtvrtletí o 11 %

27.5.2022

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
smartphony

Globální dodávky smartphonů dosáhly v prvním čtvrtletí 2022 311,2 milionu kusů, což je meziroční pokles o 11 %. Pokles byl zapříčiněn regionálními změnami.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Samsung dodal 73,7 milionů kusů smartphonů, což je ale v porovnání se stejným obdobím minulého roku o 4 % méně. Společnost Apple zaznamenala vysokou poptávku po iPhone 13 a iPhone SE, což vedlo k solidnímu růstu o 8 % a 56,5 milionu prodaných kusů. První pětici pak doplnily společnosti Xiaomi, OPPO a Vivo.

 
Čínský trh měl na svědomí téměř polovinu celosvětového poklesu. Svou roli sehrála také sezónnost. Hlavní prodejci smartphonů zaznamenali postupný pokles, ovšem výjimkou byl producent HONOR, který se v Číně umístil na prvním místě od doby, kdy se před 18 měsíci oddělil od Huawei. V Číně došlo také k lockdownu ve velkých městech, což mělo krátkodobý negativní dopad na spotřebitelský trh. Podle údajů Canalys, přerušení výroby komponentů a logistiky ovlivní dodávky většiny dodavatelů ve 2. čtvrtletí, a to jak v pevninské Číně, tak i po celém světě.
Dodávky společností Transsion i Xiaomi poklesly v prvním čtvrtletí meziročně na Středním východě a v Africe o více než 30 %, především kvůli větší nabídce.

 

 

Globální trh se smartphony

Globální trh se smartphony Eva Mahdalová Finlord

 

Severní Amerika byla jediným regionem, který v uplynulém čtvrtletí rostl, což ukazuje sílu spotřebitelského trhu. Poptávku táhly iPhone 13 od společnosti Apple a nově představená řada Galaxy S22 od společnosti Samsung.

 

Náročné makroekonomické prostředí bude v příštích třech až šesti měsících testovat schopnosti producentů smartphonů. Inflace, pokračující rusko-ukrajinská válka, omezení z důvodu koronaviru a přerušení dodávek ovlivní všechny úrovně provozu a plánování. Přestože krátkodobé projekce jsou plné regionálních nejistot, tak nedostatek komponentů se začíná zmírňovat, což nevytváří takový tlak na náklady.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Zalep.to investování do faktur

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

27.5.2022

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU