Finlord Sněmovna financí

Technologické společnosti a jejich dominance

4.4.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Technologické akcie

Technologické společnosti získávají stále větší vliv, jelikož umožňují zefektivňovat procesy ve firmách i v domácnostech. Logicky rostou technologickým společnostem tržby a zisky nadprůměrným tempem. Jsou nadprůměrné zisky udržitelné? Jaké přístupy mohou investoři zvolit?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Technologické a spotřební společnosti zvyšují podíl na ziscích

 

Následující obrázek ukazuje podíl třech sektorů (technologie, komunikace a spotřební zboží) na tržní kapitalizaci indexu S&P 500 a na ziscích firem v tomto indexu. V uplynulých dvou letech byly dosahované rekordně vysoké úrovně. Podíl na ziscích se pohybuje na úrovni 40 %, přičemž v 90. letech byl na úrovni 30 % a po prasknutí technologické bubliny se dostal pod 25 %.

 

technologické společnosti podíl

 

Technologické společnosti získávají stále vyšší podíl na kapitálových výdajích jiných firem. V posledním čtvrtletí 2021 tvořily IT výdaje 52 % všech kapitálových výdajů firem v USA. Před šedesáti lety to bylo méně než 20 %, jelikož tehdy se investovalo zejména do továren a strojů.

 

IT podíl kapitálové výdaje

 

Při uvedených grafech nás pak nemůže překvapit, že největší technologičtí giganti dosahují velmi rychlého růstu tržeb a zisků, viz následující obrázek. Za 10 let se společné tržby společností Alphabet, Amazon, Apple, Facebook a Microsoft zvedly šestinásobně.

 

Big tech tržby

 

Technologie budou pohánět svět i v nejbližší budoucnosti. Výdaje domácností a firem na jejich pořízení budou stoupat, což je výborná zpráva pro celý sektor. V rámci sektoru ale bude probíhat silný konkurenční boj. Nejúspěšnější technologické společnosti zaznamenají raketový růst tržeb a zisků. Řada technologických firem může naopak rychle zaniknout. Investorům se tak otevírají dvě možnosti. Buď nakoupit ETF na celý sektor a neřešit změny uvnitř sektoru anebo se vrhnout na stock-picking s cílem vybrat portfolio firem s největším potenciálem.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

4.4.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.