Finlord Sněmovna financí

Ceny ropy a plynu letí nahoru: recese klepe na dveře

4.3.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Cena ropy a recese

Ceny ropy a plynu v uplynulých týdnech prudce zdražily kvůli vpádu Ruska na Ukrajinu a sankcím ze strany západních zemí. Dlouhodobým faktorem je pak i podinvestovanost celého energetického sektoru. V minulosti vedly nakonec prudké nárůsty cen ropy k hospodářské recesi.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Vysoká cena ropy a recese v USA

 

Následující obrázek ukazuje procentuální odchýlení ceny ropy od trendu a šedými sloupečky jsou označené recese v USA. Recese vznikly i při normálních cenách ropy. Nicméně vždy, když nastalo prudké zdražení ropy, tak brzy přišla i hospodářská recese.

 

vysoká cena ropy a recese

 

Ještě výrazněji je vysokými cenami energií postižena Evropa. ECB prozatím odhaduje negativní dopad konfliktu na eurozónu ve výši 0,3 % až 0,4 % z HDP. V negativním scénáři by dopad mohl být až ve výši 1 %.

 

Následující tabulka portálu A Wealth of Common Sense ukazuje všechny recese v USA s hloubkou poklesu HDP od konce 20. let minulého století. V tabulce je i délka a počet let do další recese. Jedná se o tabulku vytvořenou v roce 2015, takže v ní chybí ekonomický propad v první polovině 2020 kvůli pandemii Covid-19. Recese jsou celkem pravidelné a za svůj život jich zažijeme několik.

 

recese v USA

 

Další dvě tabulky pak ukazují vývoj cen US akcií 1 rok před počátkem recese, v průběhu recese a 1,3,5 let po konci recese.

 

recese v USA a ceny akcií
recese v USA a ceny akcií 2

 

V průběhu recese ceny akcií typicky poklesly, i když to nebylo pravidlo. V následujících 3 či 5 letech po konci recese pak akcie vždy zaznamenaly poměrně výrazné zhodnocení.

 

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

4.3.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU