Finlord Sněmovna financí

Co je to Big Mac Index a co ukazuje

7.3.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
co je to Big Mac index a jak se vypočítá

Big Mac Index má odlehčeným způsobem demonstrovat, které měny jsou nadhodnocené a které podhodnocené. Tento index porovnává, kolik stojí v různých zemích burger Big Mac od McDonald’s.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Hned na začátku je dobré také zmínit, že Big Mac index není burzovní index a tedy není možné s ním obchodovat.

 
Big Mac index vychází z ekonomické teorie parity kupní síly, dle které by měly v dlouhodobém horizontu stejné výrobky stát po přepočtu měnovým kurzem ve všech zemích stejně.

 

Vzhledem k tomu, že je McDonald’s jednou z největších společností na světě a Big Mac je celosvětově prodávaný, tak jej lze použít jako základní srovnávací zboží mezi většinou zemí. Jeho výhodou také je, že jsou u něj stejné vstupy a distribuční systém, až na několik drobností jakožto kupříkladu že v Indii se používá kuřecí místo hovězího.

 

 

Big Mac index a jeho historie

 

Nejprve k samotnému hamburgeru. Big Mac vymyslel v roce 1967 Jim Delligati, majitel franšízy McDonald’s v Pensylvánii. Následující rok byl Big Mac uveden na trh v USA a dnes si jej můžete koupit ve více než 70 zemích světa. Cenu, kterou zaplatíte za Big Mac, se však bude lišit podle toho, kde se nacházíte, jak dokazuje sám Big Mac Index.

 
Pokud jde o Big Mac Index, tak ten v roce 1986 vytvořil Pam Woodal, redaktor britského časopisu The Economist. Za svou existenci se stal index natolik populární, až se dostal i do učebnic ekonomie.

 
The Economist publikuje Big Mac index dvakrát ročně, a to v lednu a červenci. Typicky ilustruje sílu světových měn vůči americkému dolaru.

 

 

Výpočet Big Mac indexu

 

Výpočet Big Mac indexu je jednoduchý. Například Big Mac v Číně stojí 24,40 jüanů a v USA stojí 5,81 USD. Big Mac index se tedy spočítá jako 24,40/5,81 = 4,20. Měnový kurz je 6,37. Výpočet nadhodnocení či podhodnocení je (4,20-6,37) / 6,37= – 34 %. Podle Big Mac indexu je jüan podhodnocen o 34 %.

 

Kromě nadhodnocení a podhodnocení má Big Mac index i další využití. Například ukazuje inflaci cen burgerů v průběhu času. Pokud srovnáme cenu Big Macu napříč zeměmi ve stejné měně např. v dolarech, tak můžeme zjistit, kde jsou hamburgery levnější nebo naopak relativně dražší.

 

Co je to Big Mac Index a co ukazuje

Big Mac Index

Big Mac Index Eva Mahdalová Finlord

co je to Big Mac Index Eva Mahdalová Finlord

 

Jak je z tabulky patrné, tak nejdražší Big Mac je ve Švýcarsku a pak v Norsku. Obě země mají relativně vysokou cenovou hladinu, ale také mají vyšší mzdy ve srovnání s ostatními zeměmi OECD.

 
Venezuela zaznamenala největší skok v cenách hamburgerů, jelikož cena Big Macu stoupla o 250 % od roku 2004. Venezuela je již léta sužována hyperinflací, takže se nejedná o žádné překvapení.

 
Byť se zdá, že cena Big Macu v Turecku klesla, je to proto, že ceny jsou uvedeny v amerických dolarech. Jde o to, že nová turecká lira (1 lira nahradila milion starých lir) od svého zavedení v roce 2005 oslabila vůči americkému dolaru o více než 90 %.

 

Big Mac index a jeho nedostatky

 

Big Mac index má samozřejmě nedostatky. Tento index naráží v praxi na řadu překážek. Jedním z důvodů je, že díky levnější práci a nákladům je jasné, že v rozvojových zemích stojí Big Mac méně. Z tohoto důvodu přišel The Economist s upravenou verzí Big Mac indexu, která bere v potaz mzdové náklady v různých zemí. Výpočet je pak založen na HDP/osobu.

 
Dále McDonald’s není v každé zemi na světě. To znamená, že geografický dosah Big Mac indexu má určitá omezení, zejména v Africe.

 

Ačkoliv Big Mac index má určitá omezení, tak i přesto je dobrý pro pochopení parity kupní síly, čímž je pro řadu lidí tato ekonomická teorie snadněji stravitelná. Popularita Big Mac indexu spočívá v jeho jednoduchosti. Spočítat si „správný“ kurz podle teorie parity kupní síly zabere jen několik vteřin. A hned poté investor ví, která měna zřejmě bude mít tendenci k posílení a která k oslabení.

 

Forex, komodity, akcie a ETF lze obchodovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

7.3.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE