Finlord Sněmovna financí

Zdražující ropa a nízké investice do rozvoje těžby

25.2.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Ropa investice do těžby

Ropa zdražila v uplynulých dnech nad 100 USD za barel. Krátkodobým stimulem ceny je invaze Ruska na Ukrajinu. Nicméně celý sektor se potýká i s dlouhodobým nezájmem o investice do rozvoje těžby. Přitom globální spotřeba roste a ve druhé polovině roku by měl být dosažen nový rekord. Jaké jsou vyhlídky do budoucnosti?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Ropa a zemní plyn: rozvoj těžby prudce poklesl

 

Následující obrázek ukazuje globální kapitálové výdaje (CAPEX) na vyhledávaní a těžbu ropy a zemního plynu. Rekordní investice na úrovni 750 miliard dolarů byly dosažené v roce 2014. V letošním roce očekává poradenská společnost Evercore ISI investice na úrovni 450 miliard dolarů. V pandemickém roce 2020 byly jenom ve výši 370 miliard, což byla polovina oproti roku 2014.

 

ropa a investice do těžby

 

Důvodem je přesun jednotlivých zemí k čistým zdrojům energií. Mnohé fondy a instituce už do konvenčních zdrojů ani nemohou dle ESG pravidel investovat. I samotné ropné společnosti už masivně investují do obnovitelných zdrojů energie a 10 % zmíněného CAPEXu by mělo být užitých v této oblasti (jen to společnosti ve výkazech nerozlišují).

 

Americké energetické společnosti v posledních letech posilovaly svoje finance. Následující obrázek ukazuje změnu zisků a změnu kapitálových výdajů od roku 2017. Zisky stouply 4x, CAPEX naopak propadl o 30 %.

 

zisk a capex

 

Aktuálně zvyšuje produkci zejména uskupení OPEC+. Problém je v tom, že volná těžební kapacita kartelu už klesá a do léta by se měla snížit pod 2,5 milionu barelů ropy denně. To odpovídá 2,5 % globální spotřeby. Rusko kupříkladu dodává více než 10 mbd. Dalším problémem je, že v roce 2021 výrazně propadly komerční zásoby ropy. Nečekaný výpadek v dodávkách by pak při nízké volné těžební kapacitě a nízkých zásobách mohl způsobit značný šok na trhu.

 

ropa zásoby a kapacita OPEC+

 

Trh s ropou a zemním plynem bude i v nejbližších měsících napjatý. Výraznější zlevnění těchto dvou komodit nelze při současném nastavení očekávat. Cenu by snížila jedině globální recese a významný propad poptávky.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

25.2.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU