Finlord Sněmovna financí

Cloudová infrastruktura: nárůst tržeb o 34 %

21.2.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Cloudová infrastruktura vývoj

Globální cloudová infrastruktura zaznamenala v posledním čtvrtletí 2021 další prudký růst. Tržby poskytovatelů stouply meziročně o 13,6 miliardy na 53,5 miliardy USD. Největší jsou stále AWS, Microsoft Azure a Google Cloud, které dosáhly meziroční růst o 45 % a na celém trhu posílily svůj podíl už na 64 %.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Cloudová infrastruktura za celý rok 2022: tržby 191,7 miliardy USD

 

Za celý rok nastal nárůst o 35 % na 191,7 miliardy USD. Následující obrázek ukazuje tržby po kvartálech a meziroční růst, který se v průběhu celého roku držel blízko 35 %.

 

cloudová infrastruktura tržby

 

Důvodem rychlého růstu je výraznější využití specifických cloudových aplikací v řadě průmyslových odvětví. Důležitá je také postupující digitální transformace a přesun pracovních či volnočasových aplikací do cloudů. Růst tržeb v oblasti cloudové infrastruktury by měl být i nadále velmi vysoký, a to díky nástupu virtuální a rozšířené reality, které si vyžadují zpracování vysokého objemu dat. Hranice 100 miliard USD kvartálně by mohla být pokořena do roku 2025.

 

Podíl AWS byl 33 %, Microsoft Azure měl 22 % a Google Cloud měl podíl 9 %.

 

cloudová infrastruktura TOP firmy

 

V posledních letech se dařilo zvyšovat tržní podíl především společnostem Microsoft a Google. V Číně pak posiluje Alibaba. Naopak tržní podíl rychle ztrácí IBM a menší dodavatelé cloudové infrastruktury.

 

cloudová infrastruktura TOP firmy vývoj

 

Vzhledem k pokračujícímu růstu poptávky po cloudových službách lze čekávat další významný nárůst tržeb společností, které je poskytují. Výborné je, že v důsledku letošního výprodeje se značně snížilo ohodnocení těchto firem. Kupříkladu společnost Alphabet je ohodnocena na 22,5násobek zisků v posledních 12 měsících. Přitom růst letošního zisku by mohl být až na úrovni 20 %. Pokud by se cena do konce roku nezměnila, tak by pak ohodnocení společnosti pokleslo na 18násobek, výrazně pod pandemické dno (19,5násobek).

 

Alphabet ohodnocení

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

21.2.2022

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE