Finlord Sněmovna financí

Lze využít páková ETF pro dlouhodobou držbu?

14.1.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ETF s finanční pákou

Finanční páka dokáže v dobrých časech portfoliu pomoct k lepším výnosům při investici do ETF. Ve zlých časech se ale naopak násobí pokles hodnoty. Z psychologického hlediska se jí investoři spíše vyhýbají. Co ukazují dlouhodobé údaje?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Páková ETF: dlouhodobý vývoj

 

Na následujícím grafu je vývoj ETF na index S&P 500 s různou pákou (SPY je 1x, SSO je 2x a SPXL je 3x). Samotný index S&P 500 zaznamenal od listopadu 2008 nárůst hodnoty o 384 % (100 tisíc se zhodnotilo na 484 tisíc), ETF s dvojnásobnou pákou dosáhlo 1646 % (100 tisíc se zhodnotilo na 1,746 mil.), ETF s trojnásobnou pákou 3616 % (100 tisíc se zhodnotilo na 3,716 mil.).

 

pákové ETF na SP500

 

Výkyvy v průběhu času byly pochopitelně u pákových ETF obrovské. ETF s trojnásobnou pákou zaznamenalo v prvním kvartálu 2020 propad o 74 %. To není překvapující, jelikož poklesy cen akcií v březnu 2020 byly obrovské. V následující tabulce jsou největší změny ceny amerického akciového indexu S&P 500. 19. října 1987 nastal propad o 20,5 %, což by při dvojnásobné páce znamenalo snížení hodnoty ETF o 41 % a při trojnásobné páce o 61,5 %. V březnu 2020 byl zaznamenaný rozsáhlý jednodenní pokles ceny o 12 % a při trojnásobné páce nastalo za jediný den znehodnocení ETF o 36 %.

 

největší nárůsty a poklesy

 

Na dalším grafu je vývoj ETF na index Nasdaq 100 s různou pákou (QQQ je 1x, QLD je 2x a TECL je 3x). Samotný index Nasdaq 100 zaznamenal od ledna 2009 nárůst hodnoty o 789 % (100 tisíc se zhodnotilo na 889 tisíc), ETF s dvojnásobnou pákou dosáhlo 5 023 % (100 tisíc se zhodnotilo na 5,123 mil.), ETF s trojnásobnou pákou 12 667 % (100 tisíc se zhodnotilo na 12,767 mil.). Na grafu je opět patrný obrovský propad napákovaných variant v březnu 2020.

 

pákové ETF na Nasdaq100

 

Na dalším grafu je vývoj ETF na index Russell 2000 s různou pákou (IWM je 1x, UWM je 2x a TNA je 3x). Samotný index zaznamenal od dubna 2009 nárůst hodnoty o 398 % (100 tisíc se zhodnotilo na 498 tisíc), ETF s dvojnásobnou pákou dosáhlo 1355 % (100 tisíc se zhodnotilo na 1,455 mil.), ETF s trojnásobnou pákou 1 554 % (100 tisíc se zhodnotilo na 1,654 mil.). Index malých akcií je výrazně volatilnější než indexy velkých korporací, což má velmi negativní vliv i na pákové varianty. ETF s trojnásobnou pákou jenom stěží překonalo variantu s dvojnásobnou pákou, jelikož ve výprodejích nastal rozsáhlý propad ceny.

 

pákové ETF na Russell2000

 

Nabídka pákových ETF na burzách je poměrně široká. K dispozici jsou nejenom varianty na obecné indexy, ale i na jednotlivé sektory. Při investici do pákových ETF je ale nutné sledovat volatilitu daného aktiva. Čím je vyšší, tím více je vysoká páka kontraproduktivní, což je vidět na uvedeném grafu pro Russell 2000. V minulosti byly i pokusy o ETF s pákou 4x, ale nedopadly úspěšně. A není se čemu divit. Dlouhodobé propočty ukazují, že při takovéto konstantní páce je už negativní vliv volatility na celkovou výnosnost ETF tak silný, že to ve většině případů působí kontraproduktivně.

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory máme připravený podrobný rozbor strategického nastavení portfolia a investice do ETF, pomocí kterých lze majetek budovat. Sledování jednoduchých pravidel je pak na každém investorovi.

 

Akcie a ETF lze nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

14.1.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU