Finlord Sněmovna financí

Finlord investice v prosinci 2021: +7,9 %

6.1.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Finlord portfolio 202112

Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v prosinci změnu hodnoty o +7,9 %. V prosinci byla na akciových trzích zvýšená volatilita, ale nakonec zakončily akciové indexy rok 2021 nahoře. Obavy vyvolávají vysoké inflační tlaky, kvůli kterým musí centrální banky postupně omezovat nabídku levného kapitálu na trzích. Zvyšování úrokových sazeb v ekonomikách přispěje k ochlazení spotřeby domácností i investic firem. Nicméně utahování monetární politiky je důležité, aby se inflace nerozjela ještě do větších rozměrů. Finanční situace firem se nadále zlepšuje a i pro rok 2022 se očekává růst tržeb a zisků. Přísnější monetární politika může vyvolat krátkodobou korekci cen dynamických aktiv, ale z dlouhodobého hlediska je držba akcií stále atraktivní ve srovnání s alternativami (především dluhopisové investice).

 

V portfoliu držíme řadu společností s výbornými produkty a managementem. Příkladem je úvěrová Credit Acceptance Corporation, jejíž akcie zhodnotily v roce 2021 o 100 %. Tento výsledek není náhodný. Od roku 2013 společnost už ztrojnásobila tržby i zisk. Mezi naše dlouhodobé investice patří i akcie Alphabet. U ní se od roku 2013 tržby zvedly čtyřnásobně a zisk stoupl pětinásobně. Zhodnocení akcií bylo v minulém roce na úrovni 64 %.

 

Pro kvalifikované investory jsou k dispozici fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřené investiční myšlenky. Investoři v obou fondech mají k dispozici podrobnější rozbory jednotlivých firem a sektorů. V rámci rozborů se mimo jiné věnujeme stěžejním generátorům hodnoty a srovnání s konkurencí.

 

Finlord investice: jak dopadl prosinec?

 

V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem -1 % ročně (investoři získávají) v závislosti na měně, viz naše nedávná analýza. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.

 

Finlord portfolio 202112

 

Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:

 

Interactive Brokers (bonus: akcie IBKR v hodnotě 1 % z vkladu), Mintos (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Lendermarket (bonus: 1 % z investic v prvních 60 dnech), Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).

 

V posledních měsících je vývoj na akciových trzích příznivý. Naše portfolio zajišťujeme proti poklesům. Pří následném zotavení trhů očekáváme i růst hodnoty portfolia. Ze 72 měsíců bylo 12 ztrátových.

 

Finlord portfolio vývoj 202112

 

Bude rok 2022 ideální pro výběr konkrétních akcií?

 

V uplynulém roce se na akciových trzích značně rozšířily rozdíly v ohodnocení mezi jednotlivými společnostmi, což ukazuje následující obrázek. Mediánové ohodnocení společností v indexu S&P 500 je 20,3, což je nad 25letým průměrem na úrovni 16násobku. Spread ohodnocení (rozdíl 20. a 80. percentilu ohodnocení) je ale 22 bodů, přičemž dlouhodobý průměr je 11,3 bodu. Jinými slovy 100 společností z indexu S&P 500 má ohodnocení nižší než je cca 13násobek zisků a naopak 100 společností má ohodnocení vyšší než je cca 35násobek zisků.

 

US akcie rozptyl ohodnocení

 

Vysoký valuační spread umožňuje aktivním investorům vyhledávat podhodnocené či nadhodnocené společnosti a správným výběrem dosáhnout nadvýkonnost. Samozřejmě aktivní management není jednoduchý. Stačí se podívat na ARK Innovation ETF zaměřený na perspektivní firmy s inovačními produkty. Tento fond a akcie v jeho portfoliu investoři v roce 2020 milovali. V roce 2021 naopak zažil krušné chvíle a od maxima dosaženého v únoru už nastal u ARKK propad o 45 %.

 

ARKK pokles

 

U řady firem v portfoliu tohoto fondu byl propad cen i o více než 70 %, takže se dá říct, že nastalo menší splasknutí inovační bubliny. Přitom společnosti v portfoliu fondu mají stále atraktivní vyhlídky. Aktivní investoři proto už začínají kolem nich kroužit. Důležité je správně odhadnout možný růst tržeb a zisků v nejbližších letech.

 

Podrobnějším rozborům konkrétních společností a sektorů se věnujeme v rámci komentářů pro investory fondů SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital.

 

Pozoruhodné je i rekordně nízké ohodnocení světových akcií oproti akciím z USA. Na následujícím grafu je na levé straně poměr P/E indexu ACWI bez USA a P/E indexu S&P 500. A na pravé straně je rozdíl dividendové výnosnosti těchto dvou akciových indexů.

 

globální akcie ohodnocení

 

Následující dva grafy ještě ukazují nalevo růst zisků dle regionů a napravo ohodnocení s aktuální hodnotou, 25letým průměrem a rozpětím ohodnocení za 25 let. Vysoký růst zisků se očekává v Japonsku a Číně, přičemž ohodnocení je v obou zemích podprůměrné (v Číně je jenom na úrovni 11,7násobku zisků).

 

globální akcie zisky a ohodnocení

 

Průměrný pokles cen amerických akcií v rámci roku je 14 %. Minulý rok byl největší pokles na úrovni 5 %. Investoři by se ale pro rok 2022 raději měli připravit na možnost dvouciferné korekce. Jak je ukázané i na uvedených grafech, tak ohodnocení společností je nadprůměrné zejména v USA, v Evropě je také mírně vyšší oproti minulosti.

 

Zisková výnosnost akcií je stále vyšší než požadovaná výnosnost dluhopisů. Americká centrální banka by ale letos mohla sazby zvednout 3 až 4 krát, takže požadované výnosnosti ještě mohou jít nahoru. To není dobrá zpráva pro dluhopisové investory. Při růstu sazeb by ceny dluhopisů dál klesaly. Můžeme to vidět i na řadě českých dluhopisových fondů, když některé z nich za poslední rok ztratily i přes 10 % (jeden fond zaměřený na dluhopisy střední a východní Evropy z rizikovým stupněm 3 dokonce ztratil loni 17 % a jeho cena propadla na úroveň z roku 2004). Řada konzervativních investorů bude hledat jiné možnosti umístění kapitálu, z čehož mohou těžit nemovitostní trhy a P2P platformy.

 

Investiční účet si mohou lidé snadno vytvořit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali Interactive Brokers, LYNX, Saxo Bank, XTB či RoboMarkets.

 

Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku.

 

Tabulka výnosů v roce 2020:

 

Finlord portfolio 2012

 

Tabulka výnosů v roce 2019:

 

Finlord portfolio 201912

 

V roce 2018:

 

Finlord portfolio 201812

 

V roce 2017:

 

Finlord portfolio 201712

 

V roce 2016:

 

Finlord portfolio 201612

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.

6.1.2022

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

  Franta napsal:

  Já bych se chtěl zeptat, co přesně znázorňuje ten graf s výkonností finlord portfolia. Jak se to počítá.
  Je to snad jako by na začátku je 0,0% tak hypoteticky kdybyste měli na počátku třeba milion korun, a během té doby byste neposílali žádné nové peníze do investic. Nechali byste pracovat pouze reinvestice a složené úročení. Tak teď byste teď měli z toho milionu už 1,337 milionu?
  Nebo jak to je?

  admin napsal:

  Dobrý den, ano, přesně tak, graf ukazuje kumulativní vývoj od ledna 2016.

  Franta napsal:

  V tom případě mi není jasné, proč jste na tom hůř než v tom nejvyšším bodě, kdy tam bylo 40%. Protože od té doby akciový trh je dávno na lepších číslech než byl před krizí. A P2P půjčky byly ziskový neustále i v době krize.

  admin napsal:

  Ano, i to se při aktivním managementu portfolia a vyhledávaní nových investičních strategií může stát. Při zotaveni po pandemickém výprodeji jsme měli portfolio nastavené konzervativněji. Zároveň v posledním roce více zajišťujeme portfolio proti poklesům. Věříme, že hodnota našeho portfolia se bude nadále postupně zvyšovat a korelace s obecnými akciovými indexy bude nízká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK INVESTUJE FOND SLAVIC FUND SICAV?