Finlord Sněmovna financí

Měnové zajištění EUR/CZK a USD/CZK je výhodné

1.10.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Měnové zajištění v EURCZK 202110

Od našeho posledního pohledu na tržní cenu měnového zajištění v prosinci roku 2020 dokázala koruna zhodnotit vůči euru o více než 3 %. Měnové zajištění se tedy investorům značně vyplatilo. Tento týden překvapila ČNB poměrně razantním zvýšením úrokových sazeb na 1,5 % a je velmi pravděpodobné, že do konce roku ještě sazby bude zvyšovat. Vyšší sazby tlačí na další posilování české koruny a zároveň zvýhodňují otevírání zajišťovacích měnových pozic vůči euru či dolaru. Investoři teď prakticky generují ze zajišťovacích pozic zhodnocení, viz. následující tabulky.

 

Pro investory máme k dispozici rozbor měnového zajištění. V rámci něj ukazujeme přesné postupy, které aplikujeme jak u soukromého portfolia, tak i u našeho hedgeového fondu Slavic Capital.

 

U EUR/CZK získávají u zajištění investoři až 2 % ročně

 

V následující tabulce jsou uvedené mezibankovní zisk/náklady a náklady ušlé příležitosti dle doby zajištění u měnového páru EUR/CZK. Náklady ušlé příležitosti počítáme jako nutnost zablokovat 5 % hotovost jako kolaterál pro hedging s tím, že jinak by nám tato hotovost mohla generovat 10 % ročně.

 

EURCZK forward

 

Momentálně jsou forwardové body na delších splatnostech výrazně kladné, což znamená, že při měnovém zajištění si na mezibankovním trhu zafixujeme o uvedené procento vyšší cenu oproti současnému kurzu EUR/CZK. V době psaní této analýzy byl spotový měnový kurz 25,30 Kč za 1 EUR. Šestiměsíční forward lze tedy na mezibankovním trhu otevřít za cca 25,57, což je nad současnou spotovou cenou. Když započteme náklady ušlé příležitosti, tak je hranice na úrovni 25,51.

 

V tabulce můžeme vidět, že u jednoletého forwardu vychází zisk při zajištění i po odpočtu ušlých nákladů měnového zajištění na cca 2%. Pokud tedy investujeme třeba na P2P platformách s výnosností 12 % p.a. a zároveň naše portfolio plně zajišťujeme, tak můžeme počítat s celkovým ziskem 12+2% = 14 % p.a.. A to může koruna libovolně posílit klidně na 10 Kč za 1 EUR. Výnosnost našeho portfolia bude pořád těch 14 %.

 

Vývoj forwardových bodů u EUR/CZK

 

Od roku 2017, kdy jsme začali analýzy měnového zajištění publikovat, se křivka forwardových bodů EUR/CZK značně změnila. Pro české investory je situace z hlediska forwardových bodů momentálně nejvýhodnější od roku 2017, kdy jsme graf začali publikovat. Jelikož se ekonomická situace v ČR zlepšuje a ČNB zvedá sazby, tak forwardová křivka významně stoupla.

 

EURCZK forwardové body

 

Měnové zajištění USD/CZK je také velmi výhodné s +1,3 % p.a.

 

U měnového páru USD/CZK je vzestup forwardové křivky v posledních měsících ještě výraznější. V minulých letech byly body záporné, teď už jsou ve výrazném plusu.

 

USDCZK forwardové body
Jednoletý hedging má se započtením nákladů ušlé příležitosti přínos +1,3%. Momentálně je spotová cena páru USD/CZK na úrovni 21,85. Stačí, aby kurz v nejbližších 12 měsících zůstal pod 22,13 Kč a zajištění bude mít pro investory pozitivní přínos.

 

USDCZK forward

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

1.10.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU