Finlord Sněmovna financí

Zisky firem a akciový index S&P 500

16.12.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Akcie a zisky firem

Dlouhodobě platí, že rostoucí tržby a zisky firem jsou hlavním tahounem cen akcií a zprostředkovaně i cen nemovitostí vzhůru. Ekonomický rozmach znamená vyšší zisky a teda i odměny pro akcionáře společností. V některých obdobích ale vztah mezi růstem zisků a růstem cen akcií nemusí platit. Kdy byli investoři až moc euforičtí či pesimističtí?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Akciový index dlouhodobě kopíruje zisky firem

 

Následující obrázek ukazuje vztah mezi kumulativním ziskem firem v americkém akciovém indexu S&P 500 a cenou tohoto indexu. 90 % korelace indikuje velmi silnou provázanost. Nicméně na obrázku je vidět několik „ustřelených“ bodů.

 

zisky a akcie

 

Období, kdy změna inflačně očištěných zisků (černá) neodpovídala změně inflačně očištěného akciového indexu (modrá), jsou znázorněny na následujícím grafu. V 70. a počátkem 80. let byla reálná výkonnost akcií nízká, i když zisky firem až tak nepoklesly. Naopak v období technologické bubliny bylo kumulativní zhodnocení akciového indexu velmi vysoké navzdory klesajícím reálným ziskům. Pak přišlo prasknutí bubliny. Aktuálně opět sledujeme stav, kdy je kumulativní zhodnocení akcií vyšší oproti růstu zisků firem. Na možnost vytvoření bubliny už řadu měsíců upozorňují ekonomové i investoři.

 

zisky a akcie vývoj

 

Americká centrální banka tento týden dle očekávání uvedla, že postupně bude omezovat nákupy dluhopisů a příští rok by mohla třikrát zvednout sazby. Důvodem je vysoká inflace. Utahování monetární politiky nicméně bude spíše pomalé, takže optimistická nálada investorů přetrvává. Z dlouhodobého hlediska je nákup akcií a nemovitostí stále velmi atraktivní ve srovnání s držbou peněz na bankovních účtech. Nicméně investoři musí být připraveni na zvýšenou volatilitu.

 

Do akcií spolehlivých společností investují fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřené investiční myšlenky.

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

16.12.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU