Finlord Sněmovna financí

Elektroauta a plug-in hybridy překonaly auta s naftovým motorem

22.12.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
elektroauta

Prodeje elektroaut a plug-in hybridů v Evropě už přesáhly 20 %. Jak ukazuje graf níže, tak prodeje aut s naftovým motorem od roku 2017 klesají. Letos právě poprvé prodeje elektroaut a plug-in hybridů dotáhly prodeje aut s naftovým motorem. Podíl benzinových aut na prodejích se v posledních letech také snížil pod 60 %. A právě kvůli přísnějším emisním limitům je nahrazují modely využívající alternativní pohon. Prodeje elektroaut táhne zejména západní Evropa.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Pokud se podíváme na graf vpravo, tak můžeme vidět, že se v meziročním srovnání od ledna do srpna v letošním roce zvýšily prodeje elektroaut a plug-in hybridů v Norsku, Švédsku, Dánsku, Německu, Holandsku, Švýcarsku, Rakousku, Francii, Británii, Belgii, Itálii, Španělsku. V Norsku pak prodeje dosahují podílu 80 % a Švédsku téměř 50 %. V Dánsku, Německu a Holandsku prodeje dosahují podílu okolo 25 %.

 

 

Prodeje elektroaut a plug-in hybridů

 

 

Pokud jde o automobilky, tak ty už více než rok trápí nedostatek polovodičů. Aby automobilky vykryly nedostatečnou produkci aut, tak zvolily politiku vyšších cen, díky čemuž pak mnohé z nich mají meziročně vyšší tržby. Nedostatek polovodičů bude přetrvávat i v příštím roce. Pokud se podíváme na ohodnocení německých automobilek, tak to se dostalo na relativně nízké úrovně. Podíváme-li se na ohodnocení společností dle P/E indikátoru podle zisku v posledních 12 měsících, tak relativně levněji je ohodnocena společnost BMW, jejíž P/E je na úrovni 4,9násobku. Volkswagen má P/E na úrovni 6,7násobku a Daimler (ticker: DAI) má pak P/E na úrovni 7,3násobku.

 

 

ohodnocení automobilky Eva Mahdalová Finlord

 

Investoři mohou také nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

22.12.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.