Finlord Sněmovna financí

Počet IPO v USA byl v Q3 rekordně vysoký

19.11.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
IPO v USA

Ve třetím čtvrtletí 2021 bylo na trzích v USA uvedeno 199 primárních veřejných nabídek akcií (IPO). Dohromady tyto IPO získaly více než 49,7 miliardy USD, což je oproti minulému čtvrtletí pokles o 36 miliard USD a meziročně je pokles o 12 miliard USD. Ve třetím čtvrtletí 2021 měly tradiční IPO největší podíl na celkovém upsaném kapitálu. Konkrétně měly 54,3 % podíl na celém IPO trhu. Druhý největší podíl na IPO pak měly Special Purpose Acquisition Company (SPAC), což jsou společnosti založené za účelem akvizice. Konkrétně se jedná o prázdné společnosti, které vstoupí na burzu, získají prostředky od investorů a ty pak následně zainvestují do nějaké investiční příležitosti. Velmi marginální podíl na IPO trhu měl pak přímý listing.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Pokud ještě jde o pojmy, tak Tradiční IPO se realizuje přes investiční banku, jejíž klienti emisi upíší předtím, než se akcie začnou obchodovat na burze. Oproti tomu Přímý listing je, že se akcie přímo začnou prodávat na burze.

 

IPO

 

 

Počet IPO byl ve 3. čtvrtletí 2021 vyšší než v jakémkoli jiném třetím čtvrtletí za 22 let. Počet IPO ve 3. čtvrtletí 2021 představuje nárůst o 20,6 % oproti 2. čtvrtletí 2021. Navzdory tomuto nárůstu je získaný objem nižší než ve stejném období v roce 2020.

 

 

investice do IPO

 

 

Tabulka níže pak ukazuje 5 největších IPO od roku 2000. Od roku 2000 získala Coinbase Global nejvíce kapitálu v rámci IPO.

 

 

IPO Eva Mahdalová

 

 

A na závěr se ještě podívejme na průměrné stáří technologických firem při IPO. Z grafu je patrné, že dnes jdou na burzu starší a zavedené technologické společnosti, než tomuto bylo v letech 1999-2000.

 

 

IPO technologické společnosti Eva Mahdalová Finlord

 

Ve fondech SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital se pravidelně sleduje řada indikátorů různých segmentů a sektorů akciových trhů. Portfolio fondů je po analýze vytvořené tak, aby obsahovalo atraktivně ohodnocené investiční příležitosti s dostatečně vysokým bezpečnostním polštářem.

 

Investoři mohou také nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

19.11.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU