Benzín zdražil od počátku roku o 8 Kč a růst cen nekončí
20.10.2021
5 min.
Ceny energií letí v posledních měsících rychle vzhůru. Benzín Natural 95 zdražil od počátku roku v průměru o 8 Kč na současných 36 Kč za litr. Průměrná cena nafty stoupla o 7,5 Kč na 34,7 Kč za litr. Na jedné plné nádrži si tak řidiči připlatí i více než 400 Kč. Důvodem je výrazné zdražování ropy na světových trzích, jelikož spotřeba je vyšší než aktuální nabídka. Mohou se ceny pohonných hmot vyšplhat až na rekord z dubna 2012?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Ještě 1,8 Kč a benzín bude rekordně drahý
Jak ukazuje následující obrázek od společnosti CCS, tak historicky nevyšší průměrná cena benzínu Natural 95 byla dosažena v dubnu 2012, kdy se vyšplhala až na 37,84 Kč za litr. Cena nafty vystoupala až na 36,84 Kč za litr. Cena ropy Brent se v prvním čtvrtletí 2012 pohybovala na úrovni 120 USD za barel. Momentálně je cena 85 USD za barel.
Další vývoj cen pohonných hmot nejenom u nás, ale i ve světě tedy závisí především od změny cen ropy. I když vlády mají možnost ulevit řidičům pomocí nižších spotřebních daní. V této tabulce je srovnání cen v ČR (cena je aktuální k 19.10.) a okolních zemí (cena je z minulého týdne, teď už bude o cca 60 ha vyšší). Rozdíly jsou zapříčiněné především daňovou politikou.
OPEC+ zvyšuje produkci, ale na pokrytí spotřeby to nestačí
Kartel OPEC a přidružené země zvyšují svoji produkci dle plánu odsouhlaseného počátkem léta. V září dodal kartel na trhy 27,3 milionu barelů ropy denně a Rusko s dalšími zeměmi dodaly dalších 13,4 mbd. V součtu to bylo o 470 tisíc barelů denně více oproti srpnu. Dostatek volné kapacity na další okamžité zvýšení produkce ještě mají Saudská Arábie, Irák, Rusko, Spojené Arabské Emiráty či Kuvajt. Dle poradenské společnosti Platts Analytics by se volná celosvětová těžební kapacita měla na konci roku 2021 pohybovat na úrovni 2,5 mbd, což odpovídá 2,5 % globální spotřeby. 97 % této volné kapacity disponuje uvedených pět zemí. Menší členské země kartelu OPEC, jako jsou kupříkladu Nigérie či Angola, se už dostávají na hranici svých možností, což je důsledek nízkého objemu investic v minulých letech. Podinvestovanosti celého sektoru jsme se věnovali v této analýze.
Celosvětový trh s ropou je momentálně v nedostatku. Následující obrázek Ministerstva energetiky USA ukazuje globální spotřebu (červená křivka) a produkci (modrá křivka) ropy a tekutých paliv a předpověď na příští rok. Od třetího kvartálu 2020 je celý trh v deficitu, který by mohl přetrvat až do konce prvního čtvrtletí 2022. Na předkrizovou úroveň by se spotřeba ve světě měla vyšplhat ve druhé polovině 2022.
Komerční zásoby ropy v OECD zemích jsou relativně nižší oproti pětiletému průměru, viz následující obrázek. Odhady jednotlivých agentur se mírně liší, ale trend je zřejmý. Zásoby výrazně poklesly.
V nejbližších měsících bude pokračovat globální hospodářský rozmach, díky čemuž by poptávka po ropě a dalších energetických surovinách měla nadále stoupat. Zásoby ropy jsou na podprůměrné úrovni, což není ideální stav vzhledem k příchodu zimní topné sezóny. Pokud by nastal nečekaný výpadek v dodávkách, tak by při panických nákupech mohla cena ropy stoupnout i nad 90 USD dolarů za barel a přiblížit se psychologické stovce. Pro řidiče by to rozhodně nebyla příznivá informace. Takovéto zdražení ropy by při jinak nezměněných podmínkách vyvolalo růst cen pohonných hmot o více než 2 Kč na litr na nová historická maxima.
Akcie energetických společností či energetické komodity lze obchodovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
20.10.2021
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Ropa a zemní plyn: Jak Spojené státy formují budoucnost energetiky
Spojené státy americké hrají klíčovou roli na globálním trhu se zemním plynem a ropou. V oblasti ...
Více informací13.12.2024
4 min.
Firmy si loni od nebankovních společností půjčily skoro 2,5 bilionu Kč
Částka, kterou si firmy a podnikatelé v roce 2023 půjčili od nebankovních společností, dosáhla téměř ...
Více informací12.12.2024
3 min.
Akcie farmaceutických firem: velkým trendem jsou léky na hubnutí
Podívejte se na akcie farmaceutických firem a jejich ohodnocení v posledních letech. Eli Lilly, ...
Více informací11.12.2024
4 min.
Napsat komentář