Finlord Sněmovna financí

Ceny nemovitostí trhají rekordy a nadále budou

8.6.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
ceny nemovitostí ve světě rostou

Ceny nemovitostí v celém světě rychle rostou. Důvodů je hned několik. Jedním je obrovský objem kapitálu, který mají zejména bohatí lidé k dispozici. Dalším důvodem je nedostatečná nabídka volných nemovitostí, a to nejenom domů a bytů, ale také stavebních pozemků. Zapomenout nesmíme ani na raketově rostoucí ceny materiálů, jako jsou beton, dřevo či měď. Výhled na další kvartály je jednoznačný. Uvedené problémy tak rychle nezmizí a zatím není důvod pro zlevnění nemovitostí. Maximálně se podaří vysoké tempo růstu cen zpomalit. Co ukazují statistiky ze světa?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Výjimkou není ani dvouciferní růst cen nemovitostí

 

Údaje společnosti Knight Frank ukazují, že v prvním čtvrtletí nastalo v řadě zemí dvouciferné meziroční zvýšení cen bytů. V Turecku stouply ceny dokonce o 32 %. Nicméně i na Slovensku byl růst více než 15 %, v Česku dle této statistiky stouply ceny meziročně o 9 %.

 

ceny nemovitostí ce světě

 

Jak ukazuje uvedená tabulka, tak ceny nemovitostí stoupají globálně od Nového Zélandu přes Asii, Evropu až po Severní či Jižní Ameriku.

 

S cenami se zvyšují i nájmy. Následující obrázek ukazuje meziroční změnu výše nájmů v USA. V největších městech je růst nájmů nejvyšší, což je dáno i tím, že v pandemii nastalo v největších městech Spojených států nejrozsáhlejší zlevnění nájmů.

 

nájmy v USA

 

Navzdory tomu se ale poměr cen k nájmům vyšplhal v USA na rekordně vysokou úroveň.

 

20210608poměr ceny k nájmu v USA

 

V USA je poptávka tak obrovská, že rekordních 50 % domů se zde prodává za vyšší než inzerovanou cenu. V průměru je konečná cena o 1,7 % vyšší oproti inzerované. V předpandemickém roce 2019 byla průměrná prodejní cena o cca 1,5 % nižší oproti inzerované. Přetlak kupujících je tak vysoký, že prodávající si mohou vybírat. A pokud si nevyberou, tak jednoduše počkají a za několik týdnů mohou dát nemovitost opět do inzerce za vyšší cenu.

 

prodejní ceny domů v USA

 

Následující obrázek ukazuje rekordně vysokou mediánovou prodejní cenu a extrémně nízkou nabídku existujících domů.

 

nabídka domů v USA

 

Nedostatek stavebních pozemků a materiálů

 

Centrální banky a vlády nalily do ekonomiky neuvěřitelný objem levných peněz, což pochopitelně podpořilo nejenom ekonomické zotavení, ale především investice do aktiv. Z uvedeného vývoje mají radost všichni vlastníci aktiv, jako jsou podniky, akcie, fondy a nemovitosti. Naopak toto nadšení nesdílí přibližně 50 % obyvatel, kteří aktiva vůbec nevlastní a rostoucí ceny v ekonomice jim nijak neprospívají (mnohdy si nedokážou ani vyjednat zvýšení mezd o inflaci).

 

Abyste si někde mohli postavit dům, tak nejdříve musí být k mání stavební pozemek, který je nutné patřičně zasíťovat. Development stavebních pozemků vůbec nestíhá dodávat vhodné parcely stavebných firmám a index nabídky pozemků propadl v USA od roku 2015 o polovinu. Američtí stavaři by tedy i chtěli nové domy a byty stavět, jen není kde, případně jsou ceny za stavební pozemky extrémně vysoké.

 

stavební pozemky nabídka v USA

 

Za poslední dva roky se ceny typických nových domů v USA zvedly o více než 50 %. Agentura Bloomberg se podívala na rozklad materiálových nákladů takovéhoto typického amerického domu. Cena základové desky stoupla za dva roky o 100 %, cena dřevěných zdí o 260 %, cena střešních trámů o 140 %, cena elektroinstalace a spojovacích materiálů stoupla o 50 %, nátěry zdražily o 70 %, cena domácích spotřebičů stoupla až o 60 %. Většina tohoto zdražení nastala právě v letošním roce, kdy se naplno projevil obrovský nedostatek materiálů i pracovní síly.

 

Američtí developeři zatím dokázali zvýšené stavební náklady přesunout na zákazníky, což je dané právě vysokou poptávkou po nemovitostech. Pokud by ale ceny materiálů a nových domů nadále prudce rostly, tak to nakonec bude mít negativní vliv na poptávku.

 

Ceny nemovitostí v ČR zcela jistě ještě porostou

 

Zdražování staveních materiálů sledujeme i v Evropě. Pro ČR je pak typická i dlouhodobě nedostatečná výstavba. Zcela výstižné je upozornění jedné lokální stavební společnosti:

 

„Vzhledem k neustálému vývoji cen stavebních materiálů jsme nuceni opět zvýšit ceny rodinných domů. Jednáme s řediteli největších sítí stavebnin, s jejich produkt manažery a s výrobci. Je nedostatek vstupních surovin, velká poptávka a omezení pracovních sil. To vše vede k největšímu a nejvíce nepředpokládanému zdražení, jaké kdy nastalo a možná ještě nastane. Průběžně jsme na to reagovali již předchozím zdražením, ale vývoj cen je stále v běhu, nejvíce tento měsíc.

 

Dřevo bude prý v polovině roku o cca 95% dražší, než jsme nakupovali 12/2020. Nyní jsou nějaké mezistupně zdražení, nyní již po druhé asi o 30%. Dále polystyren vzrostl prozatím o 70%. Železo by mělo být dle prognóz zdraženo až o 100%. Elektromateriál vzrostl již minulý rok o desítky procent. Izolační vata 20%, fermacell okolo 10%, plastové výrobky se zdražují a budou zdražovat, dále veškerý spojovací materiál, protože je z kovu, poroste stejně jako železo možná až o 100%. Podlahové krytiny a dřevěné výrobky také zdraží.

 

Abychom jako firma dokázali přežít, musíme na tuto situaci reagovat. Mrzí nás to a přidává nám to všem neplánované starosti. Výrobci neupozornili vůbec nikoho dopředu, takže jsme průběžně stavěni před hotovou věc. Pokud se ceny materiálů ustálí a nebo budou naopak průběžně opět klesat, budeme ceny také snižovat.“

 

K tomu si musíme přičíst obnovování ekonomického růstu a zvyšování průměrných mezd. Zejména bohatší vrstvy obyvatel se doslova topí v přebytku hotovosti, a i když se očekává nárůst výdajů na spotřebu, tak značná část peněz skončí na realitním trhu. Ve druhé polovině letošního roku může být nabídka volných nemovitostí v ČR kriticky nízká.

 

Do realit lze investovat různě. Můžeme si přímo koupit pozemek, dům či byt. Nebo můžeme investovat do nemovitostního fondu či do cenných papírů developerských společností. Velmi zajímavé jsou i investice na P2P portálech, kde jsou půjčky zajištění nemovitostmi. Tady patří české společnosti Bondster či Ronda Invest, nebo zahraniční Estateguru či Peerberry. U burzovních instrumentů, fondů a P2P je výhoda v tom, že lze začíst už s malými částkami.

 

Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

8.6.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?