Akciové sektory: nejstabilnější tržby a zisková marže
28.6.2021
5 min.
Jednotlivé akciové sektory mají různé charakteristiky. Ve kterých byl v posledních dvaceti letech dosažen nejvyšší nárůst tržeb a nejstabilnější ziskové marže?
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Akciové sektory: nejstabilnější tržby jsou ve zdravotnictví
Následující obrázek od poradenské společnosti Yardeni ukazuje pro jednotlivé sektory vývoj tržeb na akcii od roku 1998 do Q1 2021. Celý index S&P 500 zaznamenal zvýšení ze 150 na 360 USD, tedy o 140 %. Ve zdravotnictví nastal nárůst z 15 na 200 USD, což představuje obrovský nárůst o 1233 %. U informačních technologií nastalo zvýšení z 30 na 100 (+233 %). Podobné zvýšení nastalo i v sektoru necyklického spotřebního zboží (consumer staples).
Zisková marže je stabilní ve zdravotnictví, technologiích a necyklickém zboží
Jenom růst tržeb nestačí. Společnosti musí být schopné vygenerovat po odečtení nákladů i zisk. Na následujícím obrázku je zisková marže jednotlivých sektorů. Celý index má provozní ziskovou marži na velmi vysoké úrovni 13 %. Mezi sektory jsou momentálně lídrem finanční společnosti a technologie. Zdravotnictví a sektor necyklického zboží si dlouhodobě drží stabilní marži, a to i v obdobích recese, kdy jiné sektory zaznamenávají ztráty.
Dlouhodobě vysokou ziskovou marži mají i podniky veřejných služeb, nicméně u nich může být problém ve stagnujících či klesajících tržbách, viz srovnání dle tržeb výše.
Zisková marže v podsektorech
Akciové sektory si můžeme rozčlenit dále. Kupříkladu zboží necyklické spotřeby se dělí na několik dalších podsektorů, viz následující dva grafy. Z grafů je patrné, že od roku 1995 mají stabilně rostoucí ziskovou marži producenti výrobků do domácností, tabákové společnosti a výrobci nealkoholických nápojů.
Ve zdravotnictví mají velmi vysokou ziskovou marži biotechnologické společnosti a producenti léků.
V sektoru informačních technologií pak mají stabilně rostoucí ziskovou marži společnosti produkující systémový software a firmy na zpracování dat.
Na tomto místě se můžeme podívat, proč je problémem pro ČR a SR přílišná orientace na automobilovou výrobu. Je to sektor s relativně nižší marží a ještě je k tomu značně cyklický. Do střední Evropy potřebují vlády přilákat více IT firem, farmaceutických společností a společnosti produkující necyklické zboží.
Akciové sektory mají různé charakteristiky, které by si investoři měli uvědomit. Zároveň je dobré prozkoumat různé podsektory a následně v podsektorech hledat konkrétní společnosti. Dalšímu rozboru vývoje finančních ukazatelů a ohodnocení se budeme věnovat v příštích analýzách. Když se podíváme kupříkladu na biotechnologické společnosti, tak navzdory růstu tržeb a zisků je v současnosti ohodnocení sektoru relativně nízké na úrovni 11násobku zisků.
Akcie firem mohou investoři nakupovat u brokerů. K dispozici jsou i ETF. Investiční portfolio si můžete tvořit kupříkladu u Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).
Pro investory jsme připravili i rozbor tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
28.6.2021
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Seznam akcií, kterým analytici věří a zvyšují u nich odhady zisků
Podívejte se na seznam akcií firem, kterým analytici věří a v posledním měsíci u nich výrazně zvedly ...
Více informací19.11.2024
3 min.
Napsat komentář