Finlord Sněmovna financí

Zotavení cestovního ruchu a investice

13.4.2021

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
investice do cestovního ruchu

Globální cestovní ruch se s příchodem koronavirové krize stal jedním z nejvíce postižených odvětví. McKinsey očekává, že výdaje na turismus budou oproti předkrizovému trendu do roku 2024 kumulativně až o 3-8 bilionů dolarů nižší. Oživení cestovního ruchu bude pomalé a lidé budou cestovat zejména ve vnitrozemí a neletecky.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující graf ukazuje roční tržby z domácího a zahraničního turismu. V roce 2023 by se mohly tržby z domácího a zahraničního turismu dostat na úroveň prakticky z předkrizového roku 2019. Úplné zotavení by mělo nastat až od roku 2024.

 

cestovní ruch a investice

 

Domácí cestovní ruch se vrátí na úroveň před krizí přibližně o jeden až dva roky dříve než zahraniční cestování. Domácímu cestovnímu ruchu budou jednoznačně pomáhat faktory, jako jsou menší omezení v rámci vlastní země, více možností pro cestování neleteckou dopravou (auta, autobusy, vlaky) a větší podíl na služebních cestách.

 

Rozhodně rychlost zotavení turismu se bude v jednotlivých zemích lišit, což bude záviset na ekonomickém vývoji dané země, restriktivních opatření a rychlosti očkování.

 

domácí cestovní ruch Eva Mahdalová Finlordturismus investice Eva Mahdalová Finlord

 

Cestovatelské aplikace, gastro zážitky a trh s krátkodobými pronájmy

 

Špatný rok 2020 se zrcadlí také na návštěvnosti cestovatelských platforem. Následující graf ukazuje návštěvnost známých cestovatelských platforem v roce 2020, kdy největší měsíční aktivitu uživatelů si v roce 2020 udržel Tripadvisor, což do značné míry souvisí i s tím, že stránka kromě hotelů a letů nabízí možnost vyhledání nejlepších aktivit, gastro a jiných zážitků, památek, atrakcí a parků v daných lokalitách. Graf samozřejmě také poukazuje na to, jak se díky uvolnění cestovních omezení v létě mírně zvýšila aktivita vyhledávání rezervací, nicméně s příchodem podzimu a znovuzavedení restriktivních opatření poklesla i aktivita uživatelů.

 

cestovatelské aplikace

 

Obrázek níže ukazuje diverzifikaci tržeb TripAdvisor po letech. V roce 2012 tvořily platformě TripAdvisor z 96 % tržby hotely, přičemž v roce 2019 už hotely tvořily pouze polovinu tržeb. V roce 2019 pak 29 % na tržbách tvořil segment zážitky a gastro. Rozvoj tohoto segmentu bude v budoucnosti trendem. Jde o to, že ve světě rychle roste ekonomická střední třída lidí, která bude chtít stále více spotřebovávat nejenom zboží, ale také i různé služby v podobě zážitků.

 

TripAdvisor

 

Pokud se zaměříme na trh s krátkodobými pronájmy, tak ten se jako celek ještě nezotavil. Rezervace z Airbnb a Vrbo jsou stále 25 až 30 % pod úrovní před pandemií. Celkově však nebyly krátkodobé nájmy koronakrizí tolik zasaženy jako hotely, a to pravděpodobně proto, že jsou méně závislé na byznys cestách.

 

Airbnb

 

Pro zajímavost se ještě podívejme na počty návštěvníků hlavních světových muzeí umění v roce 2020, kdy některá muzea zaznamenala propad návštěvnosti až o více než 80 %. Kupříkladu muzeum The Metropolitan Museum of Art in New York bylo uzavřené více než 200 dní a zaznamenalo propad návštěvnosti v roce 2020 o 83 %.

 

světová muzea

 

Investice do cestovního ruchu

 

Jednoznačně podpůrná opatření ze strany vlád alespoň částečně drží nad vodou celý cestovní ruch. Stimuly a pozitivní očekávání vyhnaly řadu akcií z cestovního ruchu nad úrovně před pandemií. V tomto kontextu je třeba upozornit, že se v krátkodobém období jedná o velice rizikový sektor. Společnostem z cestovního ruchu se v roce 2020 tržby propadly o více než polovinu, navíc s úvěrovým zatížením a nakumulovanými ztrátami se budou společnosti potýkat poměrně dlouho.

 

cestovatelské aplikace Eva Mahdalová Finlord

hotely koronavirus

 

Jak vyplývá z prvního grafu v článku, tak skutečná rekonvalescence odvětví bude dlouhá, a to i přes vakcinaci. Byť lidé podstoupí vakcinaci, tak se stále v rámci cestování do zahraničí musí prokazovat testem, což bude lidi odrazovat od častého cestování. Pokud se podíváme na oblíbené evropské letecké společnosti, tak můžeme vidět obrovský propad tržeb, viz. následující obrázek, kde jsou tržby po kvartálech. Letecké společnosti si stále prochází nelehkým obdobím, které je nadále doprovázeno utlumenou poptávkou po cestování.

 

Aerolinky tržby

 

Co se týče ceny akcií leteckých společností a společností z oblasti cestovního ruchu, tak v posledních měsících nastalo díky vlně optimismu zotavení. Dle prognóz by tržby i zisky firem v odvětví měly stoupat. Opatrnost investorů je ale stále na místě. Řada společností ze sektoru se kvůli loňské ztrátě nachází ve špatné finanční situaci. Nenaplnění optimistických očekávání může proto vyvolat krátkodobé výprodeje a přesunutí kapitálu do firem se stabilnějším vývojem financí.

 

Akcie a sektorová ETF mohou investoři nakupovat u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

13.4.2021

8 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?