Finlord Sněmovna financí

Nejvýnosnější akcie v USA v uplynulých 15 letech

8.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
nejvýnosnější akcie v USA

Na nejvýnosnější akcie firem v USA v uplynulých letech se podíval Joe Frankenfield ze Saga Partners a připojil k tomu i pohled na tržby a ohodnocení. Netflix, Apple, Amazon a další známé společnosti ve výčtu najdete. Ale najdete je mezi nejvýnosnějšími v následujících 15 letech? Zcela jistě ne. Proč?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Nejvýnosnější akcie v USA: 50 společností, do kterých mohl investovat kdokoliv

 

Joe Frankenfield vybral do následující tabulky ty společnosti, které měly v roce 2016 tržní kapitalizaci více než 100 milionů USD a tržby více než 50 mil. USD. Určitě bychom našli několik mikrocap akcií, které také dosáhly mezi lety 2006 až 2021 impozantní zhodnocení investice. Ale takovéto akcie jsou na okraji zájmu běžných investorů. Ze souboru 3000 společností je vybraných 50 s nejvyšším zhodnocením investice do akcií. IRR sloupec ukazuje průměrnou výnosnost ročně. Další sloupce pak ukazují tržní kapitalizaci v roce 2006 a 2021 v milionech USD, tržby v roce 2006 a 2021 v milionech USD, průměrné roční tempo růstu tržeb, indikátor ohodnocení P/S v roce 2006 a 2021 a pak změnu tohoto indikátoru. Do všech akcií uvedených v tabulce mohli běžní investoři bez problémů investovat, a kdyby v roce 2006 věděli, co nastane, tak by určitě investovali. Také se v mnoha případech stalo, že akcionáři z roku 2006 akcie prodali po pár letech a na jejich místo nastoupili jiní investoři, kteří už ale nemuseli nakupovat tak nízko.

 

Na prvním místě je Netflix, který investorům za 15 let přinesl zhodnocení o 38,7 % ročně, to znamená, že investice 1 mil. Kč se zhodnotila na 135 mil. . Tržní kapitalizace společnosti stoupla z 1,565 miliardy USD na 242,419 miliardy USD. Tržby stouply z 997 mil. na 30 miliard USD, když rostly v průměru o 25 % ročně. Ohodnocení se zvedlo o 414 % z 1,6násobku na 8,1násobek.

 

nejvýnosnější akcie v USA

 

Samozřejmě u nejvýkonnějších akcií muselo nastat nejenom výrazné zvýšení tržeb, ale také se u nich značně zvýšilo ohodnocení, tedy důvěra investorů v další prudký růst. Celá řada úspěšných společností dosahuje průměrný roční růst tržeb v rozmezí 10 až 20 %. Pokud je tento růst doprovázen vysokou ziskovou marží, tak investoři budou spokojeni.

 

Nejvýnosnější akcie: jedině small capy, možná mid capy

 

Jak ukazuje uvedená tabulka, tak při hledání nejvýnosnější akcií se investoři musí zaměřit na menší firmy, maximálně na mid-cap společnosti. Následující tabulka ukazuje 25 největší společností z roku 2006. Takový Exxon Mobil měl tržní kapitalizaci 446 miliard USD (teď je 232 mld. USD), General Electric měl 383 miliard (teď je 116 mld. USD). Společnost Apple byla v roce 2006 až na 70. místě mezi největšími společnostmi. Amazon a Nike byly až hluboce ve druhé stovce největších společností dle tržní kapitalizace.

 

největší firmy v roce 2006

 

Největší společnosti mají jednoduše omezený potenciál dalšího růstu. Vezměme si kupříkladu Apple. Je to výborná společnost se skvělými produkty a silným růstem zisků. Ale je vůbec v nejbližších 15 letech schopna dosáhnout 20 % IRR nebo až 30 %? Při zhodnocení o 20 % p.a. by byla tržní kapitalizace společnosti za 15 let více než 30 bilionů, při IRR 30 % by byla 107 bilionů. To není ani finančně možné. Takto můžeme postupovat jednu large cap akcií za druhou a dospějeme ke stejnému zjištění. Ani jedna společnost, která má teď tržní kapitalizaci více než 100 miliard USD, zcela jistě nebude v roce 2036 v žebříčku 50 společností z nejvyšším 15letým zhodnocením. A když tam bude nějaká společnost se současnou kapitalizací více než 50 miliard USD, tak to bude neuvěřitelný úspěch.

 

Toto samozřejmě platí i třeba pro kryptoměny. Nedávno se tržní kapitalizace kryptoměn vyšvihla přes 2 biliony USD, což je podobné jako Apple a podobná je i finanční myšlenka. Kryptoměny jako celek a ani Bitcoin (kapitalizace 1,1 bilionu USD) neporazí 50 nejvýkonnější akcií v nejbližších 15 letech. Každopádně na světě je už přes 9000 různých kryptoměn, takže se možná objeví nějaká teď zcela neznámá kryptoměna, která získá obrovský podíl na trhu.

 

Vraťme se k úvodní tabulce. V roce 2006 byla celá řada uvedených společností ve ztrátě (i proto byl použit ohodnocovací indikátor P/S) a při pohledu do finančních výkazů řada investorů raději rychle utekla. O investici či neinvestici pak často spíše rozhodovalo nadšení investora a bezprecedentní důvěra v úspěch produktu a vedení firmy.

 

Jak ukazuje analýza J. P. Morgan, tak extrémní zhodnocení nad výnosnost trhu mezi lety 1980 až 2014 dosáhlo jenom 7 % společností. Medián společností dokonce ukazuje slabší výkonnost oproti celému trhu.

 

distribuce výnosů akcií

 

Pokud tedy chcete jenom sledovat trh, tak je nejlepší nakoupit indexové ETF anebo mít široce diverzifikované portfolio. Vyšší výnos je možné dosáhnout výběrem a investováním do portfolia několika konkrétních společností, ale v tomto případě se musí investoři připravit na možnost výrazné podvýkonnosti.

 

Investoři mohou nakupovat akcie konkrétních společností nebo regionální ETF u brokerů. Kupříkladu u Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory jsme připravili i podrobný rozbor tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň se věnujeme rozboru daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Celý rozbor je postaven na reálných výpočtech a příkladech.

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

8.4.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?