Řecké dluhopisy: investoři poprvé platí řecké vládě
18.6.2021
3 min.
5leté řecké dluhopisy mají zápornou výnosnost, a přesto je investoři nakupují.
Požadovaná výnosnost 5letých řeckých dluhopisů klesla poprvé pod nulou. Dluhopisoví investoři tedy poprvé v historii platí řecké vládě za to, že si od nich peníze půjčuje.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Požadovaná výnosnost 5letých řeckých dluhopisů klesla pod nulou poté, co Evropská centrální banka (ECB) ponechala svou mimořádně uvolněnou měnovou politiku beze změn. Dále uvedla, že bude pokračovat v čistých nákupech aktiv v rámci nouzového pandemického programu nákupu aktiv (PEPP) nejméně do konce března 2022. PEPP má v současnosti k dispozici 1,85 bilionu EUR. Tempo nákupů v rámci PEPP má být v nadcházejícím čtvrtletí nadále výrazně rychlejší než v prvních měsících letošního roku.
Někteří investoři uvádí, že rádi drží řecké dluhopisy, protože oproti hluboce negativní výnosnosti německých dluhopisů stále nabízí alespoň malou výnosnost. ECB by dle jejich názoru neměla dovolit, aby se spready mezi dluhopisy výrazně rozšířily. Jediná Itálie má u 5letých dluhopisů kladnou požadovanou výnosnost.
Řecko má velikost dluhu k HDP více než 200 %, navzdory tomu investoři ve velkém řecké dluhopisy nakupují. Minulý týden Řecko emitovalo 10leté dluhopisy v objemu 2,5 miliardy EUR, přičemž poptávka investorů byla až 30 miliard EUR.
Investoři musí hledat jiná aktiva s vyšším výnosem. Dlouhodobě nabízí vyšší výnosnost akcie společností. Do akcií a ETF lze investovat přes brokery. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativou jsou i investice na P2P portálech, kde se výnosnosti pohybují na úrovni 10 % p.a.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
18.6.2021
3 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Výsledková sezóna: Obhájila Nvidia svou pozici technologického lídra?
Nvidia zveřejnila své finanční výsledky, které znovu potvrdily její klíčovou roli na trhu a ...
Více informací22.11.2024
3 min.
Rozbor BTC strategie Microstrategy: co vygenerovalo výnos 930 % za 1 rok
Akcie Microstrategy posílily za rok o 930 %. Jakou strategii má společnost? Co to jsou konvertibilní ...
Více informací21.11.2024
7 min.
Akciový index S&P 500: 10 z 11 sektorů je výrazně nadhodnocených
Ohodnocení US akcií podle poměru ceny a očekávaných zisků ukazuje, že při dalším nárůstu cen o cca ...
Více informací20.11.2024
4 min.
Děkuji za článek, nahrál mi na otázku: Kdo (nebo co) nutí investory (banky, fondy, retail) nakupovat jakákoliv aktiva se záporným výnosem? Proč si radši nenechat peníze doma v matraci (v bance), inflace mi to ukrojí tak jako tak. Děkuji, asi si sedím na vedení 🙂
Taky tomu nerozumim. Asi to budou penzijni fondy ktery z nejakych duvodu (smernice, pravidla, zakony) nemuzou drzet hotovost ale musi to „investovat“ do dluhopisu. I za cenu ze je vynos pod nulou.
Dobrý den, je to přesně tak, velcí institucionální investoři musí podle svých statutů umísťovat peníze do těchto cenných papírů. Nedávno jsme ukazovaly obrázek z AKAT – v českých podílových fondech je 619 miliard korun. V dluhopisových je 148 miliard, ve smíšených (cca 50 % dluhopisy) je 243 miliard Kč. Takže jenom v ČR musí fondy nakupovat dluhopisy v objemu minimálně 270 miliard Kč, i když jsou výnosnsoti státních dluhopisů mizerné. Banky a pojišťovny musí také nakupovat především státní dluhopisy.