Finlord investice v lednu 2023: +6,0 %
26.2.2023
6 min.
Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v lednu změnu hodnoty o +6,0 %. Inflace je vytrvalejší oproti předpokladům, což znamená, že centrální banky musí mít nadále přísnou měnovou politiku. To se už projevuje v poklesu zisků za uplynulý kvartál, viz rozbor ZDE. Historie ale ukazuje, že medvědí trhy typicky netrvají dlouho. Jakmile se inflace dostane pod kontrolu, tak nastává rychlé obnovení investičního optimismu. Portfolia by měla být nastavena tak, aby investoři nepřišli o očekávané zotavení trhů.
Pro kvalifikované investory je k dispozici fond Slavic Capital, ve kterém jsou aplikované dlouhodobě prověřené investiční myšlenky. Investoři ve fondu mají k dispozici podrobnější rozbory jednotlivých firem a sektorů. V rámci rozborů se mimo jiné věnujeme stěžejním generátorům hodnoty a srovnání s konkurencí.
Od prosince 2022 je pro investory k dispozici i možnost sledovat/kopírovat naše ETF portfolio na eToro (ETF na S&P 500, dividendové aristokraty a dluhopisy rozvíjejících se zemí). Vše zdarma, přičemž komise za otevření/zavření obchodu se neplatí, viz naše recenze platformy ZDE.
Finlord investice: jak dopadl leden?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem -1 % ročně (investoři získávají) v závislosti na měně. My momentálně částečně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.
Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:
Interactive Brokers (bonus v podobě akcií IBKR), LYNX Broker (transakční kredit 50 EUR), Mintos, Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Lendermarket (bonus: 1 % z investic v prvních 60 dnech), Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).
V posledních měsících byl vývoj na akciových trzích velmi hektický. Očekáváme zotavení trhů a postupný růst hodnoty portfolia.
Ideální období pro investici je, když jsou negativní zprávy
Všichni sledujeme negativní zprávy, které se na nás valí: inflace, válka, bankroty, propad cen akcií i dluhopisů, kolaps hypotečního trhu a mnoho dalších pesimistických informací. Příval špatných zpráv byl i v minulosti a rozhodně bude i v budoucnosti. Při budování kapitálového zázemí nás to ale nemůže rozhodit. Poklesy na finančních trzích jsou skvělou příležitostí, jak nakoupit kvalitní aktiva.
Následující obrázek ukazuje výkonnost akcií v USA od roku 1979 do roku 1999. V srpnu 1979 oblíbený časopis BusinessWeek použil titulek „The Death of Equities How inflation is destroying the stock market“ (Smrt akcií Jak inflace ničí akciový trh). Pochopitelně po přečtení titulku nebo článku bylo možné nabýt dojmu, že akcie nejsou vhodný instrument, kam uložit peníze. V následujících 20 letech si ale akcie připsaly zhodnocení kapitálu o 2375 % (17,4 % p.a.). Kdo investoval 100 tisíc USD, tak měl za 20 let majetek o velikosti téměř 2,5 milionu dolarů. Ti, co neinvestovali do akcií, měli obrovské náklady ušlé příležitosti. Být pesimistou a ignorovat ziskovou schopnost firem je tak snadné a zároveň tak nebezpečné.
I v uplynulých měsících se při poklesech cen akcí vynořila řada fondů či investorů, kteří na poklesu akcií vydělali. Shortovat akcie je technicky velmi jednoduché. Instrumentu je spousta od short pozicí přímo na akciích až po deriváty, jako jsou futures, opce, CFDs. Pochopitelně se short pozice v klesajícím trhu vyplácí. Tento obrázek ukazuje výkonnost S&P 500 a hedgeových fondů zaměřených na shortování dle různých krizí. Kupříkladu v první polovině roku 2022, kdy ceny akcií poklesly o 20 % a více si index shortařů polepšil o 12 %. Pěkný krátkodobý výsledek, to rozhodně ano.
Jenomže příběh musíme zařadit do širšího kontextu. Ceny akci dlouhodobě rostou. Kdo v roce 2005 investoval do fondů zaměřených na short, tak ztratil do konce roku 2022 kolem 80 %. Z 1 mil. Kč bylo 200 tisíc Kč. Naopak, kdo investoval jednoduše do indexu akcií, tak hodnotu majetku zvětšil pětinásobně. Z 1 mil. Kč bylo 5 mil. Kč. Na short straně nechtějí být racionálně uvažující investoři déle než několik měsíců. A jelikož přesně načasovat začátek a konec bear marketu je extrémně těžké, prakticky nemožné, tak je lepší se na short straně nepohybovat.
V současnosti mají investoři stále mnoho důvodů pro pesimistický výhled. Odhady zisků na nejbližší kvartály stále klesají. Následující grafy ukazují odhady zisků pro rok 2022 a 2023 pro celý index S&P 500 a pro tento index bez energetických společností. Snížení odhadu zisků pro 2023 o 10 % za posledních 12 měsíců je skutečně velké snížení. Na druhé straně při takovémto stlačení odhadů dolů se vytvoří velmi nízká základna. Až se začne ziskovost zotavovat, tak budou růstové odhady velmi vysoké.
Korekce zisků rozhodně nastat může. Stejně jako v minulých propadech, kdy zisky poklesly i o 43 % (1987 až 1991). Dlouhodobě ale zisky firem rostou. Za posledních 70 let nastal nárůst na cca 80násobek.
Celkem dobře kopíruje vývoj zisků vývoj peněžního agregátu M2. Čím více peněz bude v ekonomikách, tím více porostou zisky a potažmo také ceny akcií. Tento vztah dělá z akcií výborný nástroj pro dlouhodobou ochranu majetku proti inflaci.
Investiční účet si mohou lidé snadno vytvořit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali Interactive Brokers, LYNX Broker, Saxo Bank, XTB, RoboMarkets či eToro.
Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku.
Tabulka výnosů v roce 2022:
Tabulka výnosů v roce 2021:
Tabulka výnosů v roce 2020:
Tabulka výnosů v roce 2019:
V roce 2018:
V roce 2017:
V roce 2016:
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
26.2.2023
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Dobrý den, můžete prosím vás uvést, co se skrývá v portfoliu u XTB (EUR) – ETF velmi dynamicky? To je nějaký pákový produkt na index či něco jiného? Děkuji za informaci.
Ano, pákové produkty a ETF s vysokou betou. Mix má páku cca 1,5:1. Budeme se tomu věnovat v samostatném článku.
6,8% zhodnocení kumulovaně za 7 let to je tedy bída.
To kdybyste to dávali tupě do SP500 tak to bude násobně víc. A to nejsem příznivcem ETF ani SP500.