Finlord Sněmovna financí

Inflace klesá: kterým sektorům se typicky daří?

23.1.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Inflace klesá 2023

Inflace ve světě i v ČR už klesá a v nejbližších měsících tento trend bude pokračovat. V řadě odvětví sledujeme i výrazný propad cen. Obecně se akciím i státním dluhopisům v takovémto prostředí daří. Nicméně vývoj dle odvětví byl v minulosti různý.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Inflace klesá globálně

 

Následující obrázek ukazuje meziměsíční změnu spotřebitelských cen v USA.
inflace v USA

 

V Eurozóně:
inflace v eurozóně

 

A v ČR:
inflace v ČR

 

Největší meziměsíční přírůstky byly v minulém roce v první polovině. Následně se inflační tlaky začaly značně ochlazovat. V USA by v červnu letošního roku měl meziroční růst cen poklesnout pod 2 %. V ČR lze na koni letošního roku očekávat pokles roční inflace pod 5 %.

 

Pokles inflace nemá na jednotlivé sektory stejný dopad

 

V minulosti se v režimu vysoké a klesající inflace dařilo nejvíce producentům zdravotnického vybavení, výrobcům polovodičů, spotřebitelským službám, producentům software či maloobchodům. Naopak nedařilo se výrobcům dlouhodobého spotřebního zboží, službám v oblasti zdravotnictví, výrobcům strojů a těžebním společnostem. Více sektorů viz následující obrázek.

 

inflace a výkonnost sektorů

 

Pokles inflace by se měl projevit i ve snížení úrokových sazeb v ekonomikách. Následující graf ukazuje dopad změny úrokových sazeb na jednotlivé segmenty dluhopisů v USA. Pokles úrokových sazeb by nejvíce pomohl 30letým státním dluhopisům a úvěrům se spekulativním ratingem. Zajímavý je ale i výhled, pokud by úrokové sazby stouply o 1 pb. Dvouleté státní dluhopisy, konvertibilní dluhopisy, dluhopisy se spekulativním ratingem, ABS i úvěry se spekulativním ratingem by zaznamenaly zhodnocení. Důvodem je, že při současných úrokových sazbách je total return kreditních instrumentů relativně vysoký.

 

úrokové sazby a dluhopisy

 

Do jednotlivých sektorů lze investovat pomocí ETF, konkrétních akcií/dluhopisů či pomocí derivátů, a to u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

23.1.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

ZDARMA KE STAŽENÍ ZÁKLADNÍ INVESTIČNÍ STRATEGIE