Finlord Sněmovna financí

Akcie Tesla padají a drobní investoři je nakupují

2.1.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Akcie Tesla

Cena akcií Tesla loni poklesla nejvíce v historii automobilky, a to o více než 60 %. Retailoví investoři ale využívají poklesu ceny a masivně akcie nakupují. Jak vypadá ohodnocení společnosti? Jsou už akcie Tesly atraktivní?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Cena akcií Tesla poklesla z 350 na 123 USD

 

Následující obrázek ukazuje vývoj ceny akcií Tesla a nákupy retailových investorů, které jsou aktuálně rekordně vysoké. Vysoký přítok kapitálu byl už v červenci a srpnu, což se projevilo i v nárůstu cen. Současné masivní nákupy akcií ze strany drobných investorů ve výši 2,7 miliardy USD měsíčně zatím neobrátily trend poklesu ceny. Cenu tlačí dolů nákupy zajišťovacích put opcí, prodeje institucionálních investorů a akciím nepomohly ani prodeje samotného Elona Muska.

 

Tesla akcie

 

Společnost Tesla zaznamenávala v posledních letech obrovský nárůst tržeb a značné zlepšení ziskovosti. V posledních pěti letech ji tržby rostl o 47 % ročně. Pro srovnání společnosti Ferrari rostly tržby o 7,5 % p.a., GM a Ford měly mírný pokles tržeb.

 

Tesla tržby

 

Z vysokým růstem bylo spojené i velmi vysoké ohodnocení akcií. Aktuální propad cen ale způsobil, že ohodnocení dle EV/EBITDA pokleslo na 22,8násobek, což je pod ohodnocením Ferrari na úrovni 28,3 násobek. Ford a GM mají ohodnocení ještě nižší, což je vzhledem k slabému růstu tržeb pochopitelné.

 

Ohodnocení dle násobku očekávaného čistého zisku vypadá velmi podobně. U akcií Tesla je už ohodnocení na 23,3násobku, u Ferrari je na 35,3násobku, u Ford a GM je na 5,7násobku a na 5,3násobku.

 

Tesla ohodnocení

 

Prostor pro další snížení ohodnocení akcií společnosti Tesla při panických výprodejích ještě existuje. Nicméně pokud by nastalo další snížení ceny o 30 %, tak by už byly akcie vzhledem k očekávanému růstu tržeb a zisků levně ohodnocené.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

2.1.2023

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU