Finlord Sněmovna financí

Největší těžaři lithia podle tržní kapitalizace

3.11.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Produkce a zásoby Lithia Eva Mahdalová Finlord

V roce 2021 se globální produkce lithia zvýšila o 21 % v porovnání s rokem 2020 na přibližně 100 000 metrických tun. Podívejte se, kdo jsou největší těžaři lithia.

 

Poptávka po bateriích pro elektromobily, systémy pro ukládání energie a přenosná elektronická zařízení pohání těžbu lithia. V důsledku toho se globální produkce lithia zvýšila o 21 % v porovnání s rokem 2020 na přibližně 100 000 metrických tun.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Následující tabulka ukazuje produkci a zásoby lithia. Podle U.S. Geological Survey největší produkci této komodity měla v roce 2021 Austrálie, avšak největší zásoby měla Chile. Mezi ostatní země pak patřily Rakousko, Kanada, Kongo, Česká republika, Finsko, Německo, Mali, Mexiko a Srbsko.

 

produkce a zásoby lithia

 

Největší těžaři lithia podle tržní kapitalizace

 

Následující tabulka ukazuje největší těžaře lithia podle tržní kapitalizace. Mezi tři největší těžaře lithia patří Albermarle s tržní kapitalizací 33,9 miliard USD, Sociedad Química y Minera de Chile (SQM) s tržní kapitalizací 29,6 miliard USD a Tianqi Lithium s tržní kapitalizací 25 miliard USD.

 

Jinak největší světový producent lithia, Albemarle Corporation, působí na chilské pláni Salar de Atacama ve spolupráci s druhým největším producentem Sociedad Química y Minera de Chile (SQM). Salar de Atacama je největším světovým zdrojem lithia a nachází se zde 27 % světových zásob.

 

Mimo jiné, společnost Albemarle má také aktiva v USA a Austrálii. Její provoz dolu v Clayton Valley v Nevadě je jediným zdrojem produkce lithia ve Spojených státech.

 

Zatímco Austrálie a Chile mají na svědomí většinu produkce lithia, Čína má více než polovinu veškeré kapacity pro rafinaci lithia na specializované chemikálie pro baterie.

 

Jinak mezi přední společnosti těžící lithium patří také tři čínské společnosti. Tianqi Lithium má významný podíl v Greenbushes, což je největší důl na těžbu lithia v Austrálii a vůbec jeden z největších zdrojů této komodity na světě.

 

Největší těžaři lithia

 

Mezi lety 2000 a 2010 se spotřeba lithia v bateriích zvyšovala o 20 % ročně. V následujícím desetiletí se pak spotřeba lithia v bateriích zvyšovala o 107 % ročně, přičemž celková spotřeba lithia rostla v průměru o 27 % ročně.

 

Podle údajů Bloomberg se očekává, že se poptávka po lithiu do poloviny dekády oproti loňské úrovni téměř ztrojnásobí.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

3.11.2022

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.