Finlord Sněmovna financí

Počet IPO se dramaticky snížil

30.9.2022

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
IPO

Po minulém rekordním roce se počet IPO v USA dramaticky snížil. Za prvních devět měsíců letošního roku činil počet IPO jenom 32, přičemž v minulém roce byl počet IPO 259.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Pokud bychom nepočítali období technologické bubliny, tak po roce 2000 byl rok 2021 rekordním co do počtu IPO. Konkrétně činil v roce 2021 počet IPO 259. IPO aktivita v prvních devíti měsícíh roku 2022 prudce poklesla. Do 20. září totiž činil počet IPO jenom 32. Po roce 2000 činil medián ohledně počtu IPO 116.

 

 

IPO Eva Mahdalová Finlord

 

 

Aktivitu IPO letos ovlivňují zejména dva hlavní faktory. Za prvé, rok 2021 byl v éře po technologické bublině rekordní, i když počet IPO společností založených čistě za účelem akvizice firem (SPAC) byl v posledních třech čtvrtletích loňského roku nižší. Za druhé, americký akciový trh utrpěl nejhorší první polovinu roku od roku 1970. Prudký nárůst inflace donutil totiž centrální banky zvyšovat úrokové sazby po dlouhém období uvolněné měnové politiky.
Zdá se, že tento rok bude z pohledu počtu IPO patřit k těm slabším. Nicméně po opadnutí strachu na finančních trzích se dá očekávat, že se aktivita v rámci IPO vrátí zpět do normálu.

 

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

30.9.2022

2 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU