Finlord Sněmovna financí

Inflace v EU na rekordních 10,1 % a odliv kapitálu z EU akcií

16.9.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Inflace v EU

Inflace v EU vystoupala v srpnu na rekordních 10,1 %, přičemž v červenci byla na úrovni 9,8 %, dle dat Eurostatu. V eurozóně inflace stoupla na 9,1 % z červencových 8,9 %. V minulém roce v srpnu byla míra inflace v eurozóně na úrovni 3 %. V České republice míra inflace klesla o dvě desetiny procentního bodu na 17,1 % a je pátá nejvyšší v EU.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Nejvyšší míra inflace zůstává v pobaltských státech, tedy v Estonsku, kde je inflace na úrovni 25,2 %, v Lotyšsku 21,4 % a v Litvě 21,1 %. Výrazně vzrostla míra inflace v Maďarsku, z červencových 14,7 % na 18,6 %. Tím se tedy Maďarsko dostalo na čtvrtou příčku s nejvyšší inflací v EU. Naopak v srpnu nižší inflaci na úrovni 6,6 % zaznamenala Francie, Malta 7 % a Finsko 7,9 %.

 

 

V porovnání s červencem se roční míra inflace ve dvanácti členských zemích EU snížila, ve zbylých patnácti zemích naopak vzrostla. V eurozóně k inflaci nejvíce přispěly energie (3,95 procentního bodu). Následovaly potraviny, alkohol a tabák (2,25 procentního bodu), služby (+1,62 procentního bodu) a neenergetické průmyslové zboží (1,33 procentního bodu).

 

 

Inflace

 

Evropská centrální banka (ECB) nedávno přikročila ke zvýšení základní úrokové sazby o rekordních 0,75 bodu na 1,25 %. Reagovala tak na silný růst inflace v eurozóně. Banka zároveň signalizovala, že bude úroky dál zvyšovat a předpověděla, že průměrná roční míra inflace v eurozóně letos dosáhne 8,1 %. Vzhledem k tomu, že ECB ve sdělení výslovně uvedla potřebu dalšího zvýšení úroků, trhy nadále očekávají zvýšení sazeb o půl procentního bodu na říjnovém zasedání.

 

ECB zvýšení sazeb Eva Mahdalová Finlord

 

U evropských akcií byl zaznamenán největší odliv kapitálu od roku 2016.

 

evropské akcie Eva Mahdalová Finlord

 

Pokud jde o německý index DAX, tak od roku 1964 trvá medvědí trh v průměru 9 měsíců a průměrný pokles pak činí 32 %. Pro normální korekci trhu by DAX musel klesnout o dalších 10 % po dobu dalších 1-2 měsíce.

 

akciový index Dax Eva Mahdalová Finlord

 

S poklesem ceny se německý akciových index DAX dostal na nižší valuace. Forward P/E je nyní na úrovni 12násobku. Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

ohodnocení Dax

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

16.9.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU