Finlord Sněmovna financí

Akcie: růst je delší a rozsáhlejší než pokles

19.9.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
akcie růst a pokles

Akcie patří mezi nejlepší instrumenty pro budování majetku. Investoři se ale často nechávají vyplašit poklesy, které pravidelně nastávají. Období poklesů cen akcií jsou ale kratší a méně rozsáhlé než období růstu. Nejlepší strategii je proto období pesimismu „vysedět“ a dle pravidelného plánu akcie přikupovat.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Investoři mohou obchodovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 

Akcie a trendy dlouhodobého růstu a poklesu

 

Následující tabulka ukazuje nalevo měsíc začátku růstové fáze akciového trhu v USA, rozsah a délku. A napravo je začátek, rozsah a trvání fáze poklesu. Průměrný bull market trvá 51 měsíců a akcie za tu dobu v průměru zhodnotí o 162 %. Průměrný bear market (když akcie poklesnou alespoň o 20 %) trvá 20 měsíců a pokles je o 41 %.

 

akcie růst pokles

 

Grafické zobrazení uvedené tabulky je na následujícím obrázku. Modrou jsou období růstu, červenou období poklesu:

 

akcie dlouhodobý vývoj

 

Dlouhodobě od roku 1802 do roku 2021 se průměrná výnosnost akcií pohybovala na úrovni 8,4 % p.a.. Investice 1 USD do indexu v roce 1802 se zhodnotila na 54,2 mil. USD. Pro srovnání investice do dluhopisů se při průměrné výnosnosti 5 % p.a. zhodnotila na 50 206 USD. Investice do zlata se zhodnotila při 2,1 % p.a. na 94 USD.

 

akcie výnos
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

19.9.2022

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

VŠECHNY ANALÝZY K PLATFORMĚ PORTU