Finlord investice v květnu 2022: -5,2 %
30.6.2022
6 min.
Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v květnu změnu hodnoty o -5,2 %. Výprodeje na akciových trzích jsou letos vskutku silné. Řada společností zejména z oblasti technologií už zaznamenala od svých maxim propad o 75 % a více. Sentiment se pohybuje na rekordně nízkých úrovních. Investoři se obávají pokračování inflace, recese a propadu zisků společností. Nadcházející výsledková sezóna může naznačit, jak se budou v dalších kvartálech vyvíjet výsledky společností.
Pro kvalifikované investory je k dispozici fond Slavic Capital, ve kterém jsou aplikované dlouhodobě prověřené investiční myšlenky. Investoři ve fondu mají k dispozici podrobnější rozbory jednotlivých firem a sektorů. V rámci rozborů se mimo jiné věnujeme stěžejním generátorům hodnoty a srovnání s konkurencí.
Finlord investice: jak dopadl květen?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem -2 % ročně (investoři získávají) v závislosti na měně, viz naše analýza. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.
Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:
Interactive Brokers (bonus: akcie IBKR v hodnotě 1 % z vkladu), Mintos, Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Lendermarket (bonus: 1 % z investic v prvních 60 dnech), Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).
V posledních měsících byl vývoj na akciových trzích velmi hektický. Očekáváme postupné zotavení trhů a růst hodnoty portfolia. Ze 76 měsíců bylo 15 ztrátových.
Sentiment je u akcií tak nízký jako na dně krizí
Následující obrázek ukazuje sentiment investorů a ochotu nakupovat dynamická aktiva. Hodnota ukazatele poklesla na nulu podobně jako v jiných krizových obdobích. Investoři se aktuálně bojí nakupovat akcie.
Drobní investoři masivně kupují put opce (pro spekulaci na pokles). Dokonce je u nich poměr nakoupených put opcí ke call vyšší než na dně covidové krize v březnu 2020.
Díky výprodejům padá rychle dolů i ohodnocení akciových trhů. Následující obrázek ukazuje změnu 5Y CAPE (cyklicky očištěný PE poměr). Od počátku roku už propadl o 27 %. Prostor na další snížení ohodnocení o 15 až 20 % dle historických údajů stále existuje, i když většinou se v historii začalo spíše tvořit valuační dno.
Některé sektory jsou už tak levné, že přímo volají po větší pozornosti investorů. Viz tento graf ohodnocení jenom ziskových společností z indexu Russell 2000. 9,9násobek zisků je už tak nízké ohodnocení jako na akciovém dně v březnu 2020.
Mnoho kvalitních společností se prodává levně. Inflaci se nakonec podaří zkrotit. A i když možná přijde pokles zisků, tak po obnovení hospodářského růstu začnou firmám růst tržby i zisky. Pro investory je důležité, aby akumulovali akciové pozice už teď, když jsou ceny nízko.
Investiční účet si mohou lidé snadno vytvořit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali Interactive Brokers, LYNX, Saxo Bank, XTB či RoboMarkets.
Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku.
Tabulka výnosů v roce 2021:
Tabulka výnosů v roce 2020:
Tabulka výnosů v roce 2019:
V roce 2018:
V roce 2017:
V roce 2016:
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
30.6.2022
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
Dobrý den,
budete taky vydávat nejen úrokových tabulek (% výnosů), také tabulky jak jednotlivé P2P fungují (zejména komunikace a ještě více jak vyplácí výnosy) – úroky neznamená, že je ještě dostanete a tím pádem je celá tabulka na …! Jedná se mi zejména o informace o Fastinvest a Viventor. Děkuji za názor zda budete objektivní i v tomto směru.
Zajímalo by mě jak by vypadal graf, kdyby to bylo očištěno o P2P platformy. Tzn byly by tam jen akcie. Vypadá to na brutální prodělání a to je 6 let. Jen díky P2p jste na nule. Akcie vás táhnou ke dnu.