Finlord investice v březnu 2022: +3,7 %
27.4.2022
5 min.
Finlord soukromé investiční portfolio zaznamenalo v březnu změnu hodnoty o +3,7 %. Volatilita na akciových trzích je velmi vysoká. Inflace stoupla ve světě na mnohaletá maxima. Centrální banky proto musí zvyšovat úrokové sazby a omezovat nákupy dluhopisů. Investoři se obávají recese, snížení růstu zisků firem a také propadu valuací. Největší výprodeje zaznamenávají v posledních měsících technologické akcie a akcie malých společností. Díky tomu se ale ohodnocení řady firem dostalo na atraktivní úrovně.
Pro kvalifikované investory jsou k dispozici fondy SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital, ve kterých jsou aplikované dlouhodobě prověřené investiční myšlenky. Investoři v obou fondech mají k dispozici podrobnější rozbory jednotlivých firem a sektorů. V rámci rozborů se mimo jiné věnujeme stěžejním generátorům hodnoty a srovnání s konkurencí.
Finlord investice: jak dopadl březen?
V tabulce výsledků je uvedena i základní měna, v níž je výnos vyjádřen. Náklady na hedging do CZK se pohybují kolem -1 % ročně (investoři získávají) v závislosti na měně, viz naše nedávná analýza. My momentálně plně zajišťujeme EUR/CZK, USD/CZK i GBP/CZK. Tabulky výnosů v předešlých letech jsou na konci shrnutí.
Na jednotlivé platformy se lze registrovat zde:
Interactive Brokers (bonus: akcie IBKR v hodnotě 1 % z vkladu), Mintos, Twino, EstateGuru (bonus: 0,5 % z investic v prvních 90 dnech), Swaper, Viainvest, RoboCash, Peerberry, Bondster (bonus: 1 % z investic v prvních 90 dnech), Kviku Finance (bonus 20 EUR při investici alespoň 100 EUR), Lendermarket (bonus: 1 % z investic v prvních 60 dnech), Portu (bonus: 3 měsíce zdarma), Ronda Invest (bonus: 500 Kč k první investici).
V posledních měsících byl vývoj na akciových trzích celkem hektický. Očekáváme postupné zotavení trhů a růst hodnoty portfolia. Ze 75 měsíců bylo 14 ztrátových.
Vytvoří se brzy dno cen akcií?
Od počátku roku do 26. dubna propadla cena akciového indexu S&P 500 o 13 %. Následující obrázek ukazuje propady ceny v rámci roku a výsledek za celý rok. Průměrný pokles v rámci roku byl v minulosti na úrovni -14 %. Ve většině případů ale nakonec skončil rok v zisku. Výjimkou bylo prasknutí technologické bubliny, kdy pokles cen pokračoval až do roku 2002.
Pokud skutečně recese nastane, tak je možné ještě další snížení cen akcií. Na druhé straně zotavení cen akcií po propadech bylo v minulosti rozsáhlé. V průměru do 1 roku od vytvoření dna byl nárůst cen na úrovni 25 % a do dvou let byl nárůst na úrovni 37 %. Důvodem je stabilní dlouhodobý nárůst tržeb a zisků firem. I v současnosti sice globální ekonomická situace vypadá špatně, ale v horizontu několika let lze čekat nové maximum HDP i zisků firem. Následující obrázek ukazuje dividendy a zpětné odkupy akcií v USA, což jsou dva základní způsoby, jak se společnosti dělí s akcionáři o vygenerované zisky. V recesích nastal pokles u obou veličin, ale do několika let nastalo zotavení na nová maxima.
Investoři, ekonomové, komentátoři se obávají i možnosti stagflace, tedy hospodářské stagnace/recese spojené s nadprůměrnou inflací. I tento scénář může nastat. Nicméně ani stagflace ještě neznamená, že by se akciím nemělo dařit. Následující obrázek ukazuje výkonnost v 70. letech minulého století v rozčlenění podle ohodnocení akcií. Mediánová akcie zhodnotila v tomto stagflačním období o 118 %, akcie s nejvyšším ohodnocením si polepšily jenom o 25,8 % a 20 % nejlevnějších akcií zaznamenalo zhodnocení o 200 %.
Pokud tedy investoři drží „rozumně“ ohodnocené akcie kvalitních společností, tak se nemusí obávat ani hospodářského zpomalení. To sice v krátkém období může vyvolat i větší pokles cen akcií, ale v delším období se projeví schopnost firem zvyšovat tržby a zisk.
Investiční účet si mohou lidé snadno vytvořit u různých brokerů. V analýzách jsme se už věnovali Interactive Brokers, LYNX, Saxo Bank, XTB či RoboMarkets.
Nezapomeňte se přihlásit do newsletteru. Kromě pravidelných novinek získáte i rozsáhlý seriál stěžejních investičních myšlenek. Sledujte nás také na X (Twitteru) a Facebooku.
Tabulka výnosů v roce 2021:
Tabulka výnosů v roce 2020:
Tabulka výnosů v roce 2019:
V roce 2018:
V roce 2017:
V roce 2016:
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy.
27.4.2022
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Největší americké banky: aktiva 25 největších amerických bank činí 21,1 bilionu USD

Mezi největší americké banky podle výše aktiv se řadí především JP Morgan Chase, Bank of America, ...
Více informací2.4.2025
5 min.
Akcie zažívají nejtvrdší pád od roku 2022. Jste připraveni?

První čtvrtletí roku 2025 přineslo na akciových trzích výrazné pohyby, které reflektují jak globální ...
Více informací1.4.2025
Nejžhavější evropský trh? Německý DAX a jeho obchodní příležitosti

Do popředí zájmu traderů se dostává německý index DAX – jeden z nejdůležitějších evropských ...
Více informací28.3.2025
3 min.
a uz mate vypocitan zisk portfolia v dubnu?
uz je vlastne na case mit i vysledky pro kveten .