Finlord Sněmovna financí

Výnosy investice do akcií dle dividendové politiky

22.9.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Investice do akcií s dividendovou politikou

Jaké jsou výnosy investice do akcií dle dividendové politiky daných společností? Je lepší nakupovat firmy, které dividendy vyplácí nebo ne? Co značí dividendová politika o přístupu managementu?

 

Investice do akcií: ideální je, když firmy zvyšují dividendu

 

Následující obrázek od Ned Davis Research ukazuje výnosy investice do akcií v USA mezi lety 1973 až 2020 dle dividendové politiky. U indexu společností, které dividendu pravidelně zvyšují či ji začaly vyplácet, nastalo zhodnocení ze 100 na 11 346 USD. To je dvojnásobné kumulativní zhodnocení oproti portfoliu společností z indexu S&P 500 s rovnoměrnou váhou. Vyšší zhodnocení zaznamenaly i společnosti, které dividendu vyplácí, ale ji pravidelně nezvyšují. Na druhé straně nejhůře si vedly společnosti, které dividendy snižovaly nebo ji kompletně zrušily.

 

investice do akcií

 

Také volatilita výnosů investice do akcií společností s rostoucí dividendou byla nejnižší a u společností s klesající dividendou byla naopak nejvyšší.

 

investice do akcií dle dividendové politiky

 

Uvedená statistika má silné ekonomické opodstatnění. Zvyšovat dividendu si mohou dovolit jenom ty společnosti, které také zvedají zisky a cash flow. Naopak ztrátové firmy typicky dividendu nevyplácí, protože na ní jednoduše nemají prostředky.

 

V posledních 15 letech se významně rozmohly i zpětné odkupy akcií. Účel zpětných odkupů je stejný jako u dividend. Tedy vyplatit část vygenerovaného zisku akcionářům. Proto je řada velmi úspěšných společností bez dividend, ale s programem zpětných odkupů akcií. Údaje Goldman Sachs ukazují, že letos do konce srpna už americké firmy oznámily téměř rekordní objem zpětných odkupů. O málo lepší byl jenom rok 2018.

 

zpětné odkupy akcií

 

Investoři mohou nakupovat akcie a ETF u brokerů, kterým jsme se věnovali v analýzách: Interactive Brokers (analýza ZDE), Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou zajímavé služby roboadvisory Portu a Portu pro děti (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Portu pro děti funguje jako „standardní“ Portu se sníženým správcovským poplatkem 0,25 % ročně. Čili se jedná o velmi levnou variantu odkládání peněz pro děti.

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

22.9.2021

6 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

INVESTUJETE V ZAHRANIČÍ? MĚNOVÉ ZAJIŠTĚNÍ MŮŽE BÝT ZDARMA.