Finlord Sněmovna financí

Nulová korelace aktiv a výhody v portfoliu

9.7.2021

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Nízká korelace a stabilní portfolio

Korelace udává, jak moc je pohyb časových řad (kupříkladu ceny akcií) podobný. Hodnota 1 ukazuje stejný pohyb, -1 ukazuje přesně opačný pohyb a 0 ukazuje nezávislý pohyb. Typicky akcie v Německu a Francii budou mít vysokou korelaci, jelikož tyto trhy jsou značně propojeny. Korelace mezi německým a brazilským akciovým trhem už ale bude mnohem nižší. A když srovnáme třeba vývoj německých akcií a amerických pokladničních poukázek, tak bude korelace nulová. Stejně tak je korelace nulová mezi výnosy na P2P/P2B a cenami na akciových trzích. Když investoři diverzifikují portfolio, tak ho právě rozkládají mezi různá aktiva s co nejnižší korelací. Díky tomu lze snížit riziko a pokud se zvolí vhodná aktiva, tak lze zachovat výnosy těchto jednotlivých aktiv. Podívejte se na výpočty.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Investice do akcií a korelace s jinými aktivy

 

Korelace cen aktiv není statická, ale proměnlivá. To platí především pro burzovně obchodované instrumenty. Následující obrázek ukazuje 12měsíční klouzavou korelaci mezi americkými akciemi a dlouhodobými státními dluhopisy.

 

korelace akcie dluhopisy

 

Tady je ten samý graf korelace amerických akcií a zlata.

 

korelace akcie zlato
Korelace mezi různými akciemi je dlouhodobě vysoká, ale v určitých obdobích může značně propadnout. Na tomto grafu je korelace fondu na S&P 500 (americké large cap akcie) a fondu na Russell 2000 (americké small cap akcie).

 

korelace akcie large cap small cap

 

Korelace a investiční portfolio

 

Samozřejmě, každého napadne myšlenka: dám do portfolia aktiva s nízkou korelací, budu mít nízké riziko a mám po starostech. Škoda, že to takto jednoduché není. Problém je v tom, že různá aktiva mají různé výnosnosti. Když 100 % akciové portfolio rozdělíme napůl, 50 % necháme v akciích a 50 % dáme na spořicí účet, tak riziko takovéhoto portfolia výrazně poklesne (prakticky na polovinu), ale také na téměř polovinu klesne i výnosnost.

 

Takto vypadají statistiky portfolia ze 100 % složeného z akcií v USA od roku 1970. Průměrná výnosnost byla 8,2 % p.a., směrodatná odchylka (volatilita) byla 17 %.

 

americké akcie výnos a riziko

 

A takto vypadá portfolio 50 % akcie a 50 % pokladniční poukázky (což je velmi konzervativní investiční nástroj). Riziko pokleslo, ale také poklesl průměrný zisk (4,7 % p.a. na krátkodobých pokladničních poukázkách je v současnosti nedosažitelná úroveň, nicméně v minulosti byly takovéto výnosnosti běžné).

 

americké pokladniční poukázky

 

Pokud chceme zachovat výnosnost a snížit riziko, tak musíme mít v portfoliu aktiva s vysokými výnosy a nízkou korelací. Celkem dobře se chovají burzovně obchodované nemovitostní fondy, viz následující obrázek 50 % akcie a 50 % nemovitostní REITy v USA. Výnosnost mírně stoupla a riziko pokleslo oproti portfoliu 100 % akcií. Ale stále to není ideální stav.

 

americké akcie a REIT

 

Pokud namícháme do portfolia různé tradiční i alternativní aktiva, tak můžeme získat portfolio, které má na historických údajích takovéto charakteristiky. Výnosnost 20 % p.a., volatilita 17 %, ve ztrátě bylo portfolio v 16 % let (čistě akciové portfolio mělo průměrnou výnosnost 8,2 %, volatilitu 17 % a ve ztrátě bylo 27 % let).

 

portfolio nekorelovaných aktiv

 

Pokud je korelace nízká, mohou být nízké i propady portfolia

 

Následující obrázek ukazuje údaje o největších propadech cen amerických akcií dle hloubky a délky opět od roku 1970. Největší propad byl o 49 %, nejdelší pokles a následně zotavení trvalo 13 let.

 

americké akcie propady

 

U portfolia sestaveného z nekorelovaných aktiv, jehož výsledky jsme ukázali dříve, byl maximální pokles na úrovni 11 % a nejdelší pokles se zotavením trval přibližně 2 roky. A to byla od roku 1970 celá řada různých krizí:

 

portfolio nekorelovaných aktiv propady

 

Samozřejmě, uvedené modely jsou založené na historických údajích a nelze zaručit, že v budoucnosti se bude portfolio sestavené podle nich vyvíjet stejně. Lépe řečeno, je celkem jisté, že se bude vyvíjet jinak, než naznačují tyto modely. Základní myšlenka ale zůstává trvale platná. Pokud chceme snížit rizika při zachování výnosů, tak musíme portfolio sestavit z výnosných aktiv s nízkou korelací. Výnosy, volatilita i korelace jsou nestabilní, ale čím je delší investiční horizont, tím více se naměřené hodnoty stabilizují kolem očekávaného průměru.

 

Modelování různých scénářů vývoje portfolia aktiv tvoří páteř investičního procesu v obou fondech – SLAVIC FUND SICAV a Slavic Capital. V měsíčních komentářích a dokumentech k fondům naleznou investoři více informací o nakoupených aktivech.

 

Do burzovních aktiv lze investovat přes obchodníky s cenými papíry. Mezi mimoburzovní aktiva můžeme zařadit kupříkladu P2P a P2B portály. Kvůli diverzifikaci investičních účtů je vhodné mít více brokerů. Investiční portfolio si můžete tvořit kupříkladu u Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Velmi jednoduché je založení účtu u roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3 měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz. Alternativně lze založit spravovaná portfolia SaxoSelect (analýza ZDE).

 


Jméno a příjmení

Email

Telefonní číslo

Souhlasím se zpracováním osobních údajů

 

Pro investory jsme připravili i rozbor tvorby portfolia z ETF, kde jsou popsané všechny postupy a nástroje pro vytvoření robustního finančního zázemí. Zároveň je ve školení rozbor daňové optimalizace, která dokáže ušetřit nemalé prostředky. Školení je postavené na reálných výpočtech a příkladech.

 

 

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

9.7.2021

7 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.