Politika na Západě od roku 1945 a investice
16.6.2021
5 min.
Politika a investice spolu ruku v ruce souvisí. To jsme kupříkladu mohli vidět i v minulém roce na podzim při volbě amerického prezidenta, kdy vyhrál středolevicový demokrat Joe Biden. Biden měl jednoznačně odlišný pohled na ekonomiku jako Trump. Biden tedy šel do voleb s tím, že chce pomoci americké ekonomice další fiskální podporou, ale zároveň chce v zemi zmenšit rozdíly mezi chudými a bohatými, a tak bohatým Američanům a velkým korporacím zvýší daně. Biden má také velmi aktivní postoj v boji s klimatickou změnou. Čili do prezidentských voleb šel s tím, že se bude masivně investovat nejenom do výzkumu, ale třeba i do elektromobility nebo do dobíjecích stanic.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
V tomto kontextu se podívejme na následující graf, který ukazuje rozdělení politických stran či proudů na Západě od roku 1945 do roku 2020. Dlouhodobě tvoří politiku zejména levicové a pravicové strany, nicméně v posledních pár letech jim z koláče ukusují alternativní marginální politická hnutí. Levice má nový kabátek v podobě zelených a krajní pravice zase v podobě anti-migračních hnutí.
Politika na Západě: mladí inklinují doleva
Postupně s každým desetiletím se mění složení voličů dle generací. Graf níže ukazuje podíl amerických voličů dle generací. V roce 2000 měla největší podíl na složení voličů generace Baby Boomer (Američtí demografové do této generace počítají ročníky 1946 až 1964) a to 38 %. Za touto generací měla největší podíl Tichá generace (1925-1945) a to 30 %, Gen X měla podíl 26 % a Mileniálové 6 %. V roce 2020 se samozřejmě podíl složení voličů proporčně změnil, kdy největší podíl (ač oproti roku 2000 je nižší) mají stále silné ročníky Baby Boomer a to 29 %, za nimi jsou Mileniálové s podílem 25 %, Generace X má 23 % a nejmladší Generace Z má už 13 % podíl.
Řada studií ukázala, že lidé jsou s přibývajícím věkem konzervativnější, jelikož názory jednotlivce se vyvíjejí podle životního stylu a osobních potřeb člověka. Většina výzkumů však naznačuje, že politický postoj člověka se utváří v raném věku a je formován významnými ekonomickými a politickými událostmi. Ve Spojených státech ekonomická nejistota zapříčinila, že Mileniálové (narození 1981 až 1996) a Generace Z (narození po roce 1996) inklinují doleva v politické, ekonomické a kulturní oblasti. Mladí Američané totiž chtějí, aby se systémem fungování a sociální jistoty v USA přiblížily Evropě.
Pokud je však sociální stát v evropském stylu preferovaným cílem mladých Američanů, tak kam pak směřují mladí Evropané? Koneckonců, ti už přeci podle mladých Američanů žijí v ideálním světě.
Mladé Evropany poznamenala světová finanční krize z let 2008 – 2009 a migrační krize z let 2015 – 2016. Navíc tato mladá generace nemá žádné vzpomínky na komunismus, nacionalismus a války, které se odehrávaly v 20. století. A právě z těchto důvodů jsou mladí lidé snadnou kořistí pro populisty.
Data z předchozích voleb naznačují, že Mileniálové a Generace Z, stejně jako jejich američtí vrstevníci, táhnou těžiště národní politiky spíše doleva než doprava.
Pokud se podíváme do Německa, tak mladí Němci (do 30 let) dali Zeleným v posledních volbách historicky nejvíc hlasů. Parlamentní volby v Německu by podle nejnovějších průzkumů vyhráli Zelení se ziskem 28 %, naopak preference bloku CDU/CSU klesají. Mladí Němci se mají dobře, respektive mají své základní potřeby vyřešené, a proto se tedy nyní starají o dobro planety. Preference voličů a trendy v politice nám ukazují, jaké sektory se budou ze strany států podporovat a kam bude směřovat kapitál. V rámci Západu se jednoznačně bude nadále ve velkém investovat do alternativních zdrojů energie a dalších enviromentálních technologií.
Ekologická řešení se bude rozvíjet i v jiných sektorech, kupříkladu v módě a designu, kde půjde zejména čím dál tím víc o udržitelnost. Už před pandemií nabývaly na popularitě platformy zaměřené na trh s použitou módou či antikvariáty. Tento trend také ještě více umocnila ekonomická nejistota, kterou vyvolala pandemie. Vzhledem k vyšším životním nákladům a ekonomické nejistotě by nákup použité módy mohl být pro spotřebitele způsob, jak si levně pořídit hezké oblečení. Podle údajů ThredUp 82 % lidí nakupuje nebo má v plánu nakupovat v second handu, když nemají peníze.
Následující graf ukazuje předpoklad, dle kterého by americký maloobchodní trh second handu měl růst ročním tempem 39 % a v roce 2024 by měl dosáhnout velikosti 64 miliard USD.
V analýze „Trendy do roku 2030 a prognóza zásadních změn“ jsme se podívali na další významné trendy, které budou v nejbližších letech zásadně měnit svět. Do společností, které vyvíjí technologické řešení lze investovat pomocí akcií, případně ETF. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
16.6.2021
5 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Ropa a zemní plyn: Jak Spojené státy formují budoucnost energetiky
Spojené státy americké hrají klíčovou roli na globálním trhu se zemním plynem a ropou. V oblasti ...
Více informací13.12.2024
4 min.
Firmy si loni od nebankovních společností půjčily skoro 2,5 bilionu Kč
Částka, kterou si firmy a podnikatelé v roce 2023 půjčili od nebankovních společností, dosáhla téměř ...
Více informací12.12.2024
3 min.
Akcie farmaceutických firem: velkým trendem jsou léky na hubnutí
Podívejte se na akcie farmaceutických firem a jejich ohodnocení v posledních letech. Eli Lilly, ...
Více informací11.12.2024
4 min.
Napsat komentář