Trendy do roku 2030 a prognóza zásadních změn
7.5.2021
6 min.
Jak se bude vyvíjet svět v nejbližších letech? Které trendy budou formovat ekonomiky? A co můžeme očekávat v roce 2030? Začne Čína chrlit své léky? Přestaneme platit hotovostí? Podívejte se na prognózy zásadních změn ovlivňujících celý svět.
Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.
Globální trendy: investice do léků, online plateb a virtuální reality
Společnost Capital Group připravila seznam několika významných trendů, které budou v nejbližších letech zásadně měnit svět. V oblasti zdravotnictví se budou investice do výzkumu a vývoje nových léků stále zvyšovat. V současnosti jsou lídrem Spojené státy, kde se v této oblasti investuje ročně 80 miliard dolarů. Do roku 2023 by investice měly stoupnout k 90 miliardám ročně. Nicméně v Číně se farmaceutická produkce také rychle zvyšuje. Teď jsou čínské investice v tomto sektoru na úrovni 20 miliard, ale už v roce 2023 se vyšplhají na dvojnásobek, tedy cca 40 miliard a od roku 2030 by Čína mohla ve velkém exportovat své léky do celého světa. V nejbližších letech by Čína mohla začít produkovat své vlastní klíčové léky a to zejména léky na léčbu rakoviny. Z hlediska vývoje léků je v zemi možné levně provádět vžzkum a klinické studie, díky čemuž jsou pak náklady na nové léčebné prostředky nižší oproti srovnatelným produktům vyvíjeným v USA a západní Evropě.
Především v Asii lze očekávat obrovský nárůst zájmu o online platby. Nicméně rychlá digitalizace plateb probíhá i v Evropě. Především mladší generace začíná preferovat platbu mobilem či chytrými hodinkami.
Dalším stěžejním trendem je nástup virtuální a vylepšené reality. V současnosti se globálně prodává cca 5 milionů zařízení virtuální reality. V roce 2025 by se mělo prodávat více než 27 milionů zařízení ročně. Pro zajímavost přibližně 60 % prodaných zařízení v současnosti vyrábí Facebook (39 %) a Sony (22 %). Ještě rychlejší nárůst nastane u zařízení vylepšené (augumentované) reality. Z minimálního počtu takovýchto zařízení prodaných v současnosti by měl nastat nárůst na cca 24 milionů ročně. Tady si můžeme představit různá zařízení, která by nám zásadně usnadnila život – kupříkladu zařízení, která umožní překlad rozhovoru v reálném čase. Technologický pokrok, zvyšování výkonu procesorů a strojové učení by to brzy měly umožnit.
V nejbližších dekádách budeme také sledovat velké změny v energetickém mixu směrem k obnovitelným zdrojům. Evropská Unie by dle svého plánu chtěla v roce 2030 generovat 32 % z obnovitelných zdrojů. A rychlý přesun bude následovat i pak. V roce 2050 by se 56 % světové elektřiny mohlo generovat v solárních a větrných elektrárnách. Z fosilních paliv by se pak měla vyrábět jenom čtvrtina elektřiny. V roce 2010 generovaly přes 60 %.
Nejbližší roky přinesou zásadní změny ve všech odvětvích. Nesmíme zapomínat ani na technologický pokrok v automotive či v sektoru výroby polovodičů. V zemědělství se také očekávají rozsáhlé změny směrem k další mechanizaci a digitalizaci výroby.
Když se podíváme na statistiku počtu zemědělských traktorů na 1000 farmářů, tak ve vyspělých zemích je mechanizace už řadu let na vysoké úrovni. V rozvíjejících se státech to ale neplatí a stroje zde chybí. Přitom jejich zapojením mohou farmáři zásadně zvýšit svoji produktivitu.
Firmy i samotní lidé se musí na nové trendy připravit. Vývoj jde velmi rychle dopředu. Na jedné straně to je dobře, jelikož budeme mít přístup k pokročilým řešením. Na druhé straně se mohou jednotlivci cítit osaměle. Řada lidí se vůbec nestíhá novinkám přizpůsobovat. V rámci práce pak ztrácí přidanou hodnotu a v soukromém životě mohou být v digitálním věku ochuzeni o některé sociální kontakty.
Technologický pokrok nelze zastavit. Nové trendy přinesou spoustu nových příležitostí. Zcela jistě vznikne několik hvězdných společností, které po vzoru Tesly, Facebooku, Googlu, atd. přinesou v průběhu několika let obrovské zisky akcionářům. Budoucí hvězdy mohou být jak mezi novými společnostmi uvedenými na burzu, tak i mezi těmi, jejíchž akcie se na burze obchodují už delší dobu. Nesmíme ale zapomínat na rizika. Ani inovativní přístup firem není zárukou budoucího úspěchu. Společnosti mohou narazit na mnoho problémů, což může vyústit i v jejich bankrot.
Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxo Bank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.
Disclaimer:
Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.
7.5.2021
6 min.
Mohlo by Vás zajímat:
Jak na pasivní příjem z kryptoměn v roce 2024?
Pasivní příjem inspiruje mnoho lidí, a to nejenom investorů do kryptoměn. Systém pasivního příjmu si ...
Více informací21.6.2024
5 min.
Cenové rozdíly nemovitostí jsou čím dál tím vyšší. Roli hraje i několik kilometrů
Ceny nemovitostí se stále mění. Čím dál větší roli hraje lokalita. Rozdíl v cenách je patrný i u ...
Více informací13.6.2024
3 min.
Festival Jeden svět 2024: 7 nejlepších dokumentů o lidských právech
Tento týden začíná mezinárodní festival dokumentárních filmů Jeden svět, který se věnuje ...
Více informací18.3.2024
10 min.
Napsat komentář