Finlord Sněmovna financí

Investice do dekarbonizace: 500 miliard USD

2.6.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
Dekarbonizace ekonomiky

V posledních dvaceti letech svět postupně zvyšuje investice do dekarbonizace. V minulém roce byla pokořena důležitá hranice 500 miliard USD. Ještě v roce 2004 se investice do nových energetických technologií šetrných k životnímu prostředí pohybovaly na úrovni několika desítek miliard dolarů ročně. Ve kterých oblastech a regionech se investuje nejvíce?

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

Dekarbonizace: investice do obnovitelných zdrojů vedou

 

Následující obrázek agentury Bloomberg ukazuje vývoj investic do dekarbonizace ve světě. V roce 2004 se investovalo především do obnovitelných zdrojů energie, přičemž částka byla jenom 33 miliard dolarů ročně. Naproti tomu v roce 2020 se už do obnovitelných zdrojů energie investovalo 303,5 miliard dolarů, což je podobná částka jako v posledních pěti letech. Významně stouply investice v oblasti elektrifikace vozového parku, a to na 139 miliard USD. A na třetím místě ve velikosti investic je elektrifikovaná výroba tepla (zejména tepelná čerpadla). V posledních letech se začínají rozvíjet i pokročilejší úschova energie, zachytávání emisí CO2 (v grafu označeno jako CCS) či investice do vodíkových zařízení (hydrogen).

 

investice do dekarbonizace

 

Z hlediska regionů do dekarbonizace nejvíce investují Čína a Spojené státy. U Číny je ale nutné myslet na to, že země stále intenzivně využívá uhelné elektrárny, takže navzdory masivním investicím do ekologických technologií bude země ještě řadu let výrazně zvyšovat emise CO2.

 

investice do dekarbonizace dle zemí

 

Co se týče obnovitelných zdrojů energií, tak jednoznačně vedou investice do solárních elektráren (149 miliard USD) a větrných elektráren (143 miliard USD).

 

Pod investicemi si musíme představit nejenom kapitálové výdaje firem, ale především nákupy ze strany domácností (kupříkladu nákupy elektroaut) a podpůrné programy vlád.

 

Obrovské investice do dekarbonizace budou pokračovat

 

Dle odhadu Evropské komise by se kvůli pandemii koronaviru měl rychlý růst globálních emisí zpomalit, což je dáno spíše slabším ekonomickým rozmachem než vyššími investicemi do ekologických řešení. V následujícím obrázku je tento odhad označen jako „New Normal“. Nicméně i tak by teplota Země postupně rostla a na konci století by byla průměrná teplota o 3 % vyšší. Pokud by svět chtěl, aby do konce století teplota nestoupla více než o 2 %, tak by už od roku 2025 musely roční emise skleníkových plynů rapidně klesat. A v roce 2080 by svět musel dosáhnout karbonové neutrality. Tohle je velmi ambiciózní cíl, který se s nejvyšší pravděpodobností nepodaří dosáhnout.

 

emise skleníkových plynů

 

V současnosti je jednoznačné, že masivní investice do ekologických technologií budou pokračovat. Tento trend už nemůže ignorovat žádná společnost v oborech, které jsou nejvíce ovlivněné snahou o redukci emisí skleníkových plynů. Otázkou je, které korporace jsou na tento vývoj nejlépe připravené.

 

Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

2.6.2021

5 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?