Finlord Sněmovna financí

S&P 500: tržby stouply zejména mezinárodním společnostem

25.5.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
S&P 500 Eva Mahdalová Finlord

V rámci výsledkové sezóny v USA za Q1 2021 vydalo výsledky 95 % společností z S&P 500. Tržby za 1. čtvrtletí 2021 pro celý index S&P 500 vzrostly o 10,7 %, což je nejvyšší meziroční růst tržeb od 3. čtvrtletí 2011 (12,5 %).

 

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

 

Podívejme se na data od Factset a to na rozdělení indexu do dvou skupin na společnosti, které generují více než 50 % tržeb v USA (větší domácí expozice) a na společnosti, které generují více než 50 % tržeb mimo USA (větší mezinárodní expozice). Na základě těchto dvou skupin bylo poté vypočítáno celkové tempo růstu tržeb.

 

 

U společností, které generují více než 50 % tržeb v USA, byl kombinovaný růst tržeb 8,9 %. U společností, které generují více než 50 % tržeb mimo USA, byl kombinovaný růst tržeb 16,2 %. Co je příčinou prudkého rozdílu v růstu tržeb u společností z S&P 500?

 

index S&P 500

 

V 7 z 11 sektorů měly společnosti s více než 50 % mezinárodní tržní expozicí vyšší míru růstu tržeb než společnosti s více než 50 % domácí tržní expozicí. K tempu růstu tržeb na úrovni 16,2 % u společností S&P 500 s více než 50 % mezinárodní expozicí nejvíce přispěl sektor informačních technologií a komunikačních služeb. Ze všech 11 sektorů má právě sektor informačních technologií nejvyšší mezinárodní expozici, pokud jde o tržby, a to na úrovni 57 %. Sektor komunikačních služeb má pak 42 %.

 

Společnosti s vyšší mírou tržeb v asijsko-pacifickém regionu překonaly společnosti s vyšší mírou tržeb v Evropě. Společnosti s více než 50 % mezinárodní expozicí tržeb, které měly více než 25 % expozici tržeb v asijsko-pacifickém regionu, zaznamenaly růst tržeb o 21,6 %. Na druhé straně pak společnosti s více než 50 % mezinárodní expozicí tržeb, které měly rovněž více než 25 % podíl na tržbách v Evropě, zaznamenaly růst tržeb o 11,8 %.

 

Kupříkladu společnost Apple generuje více než 50 % tržeb mezinárodně. V 1. čtvrtletí 2021 měla vyšší růst tržeb v asijsko-pacifickém regionu ve srovnání s Evropou. Společnost Apple vykázala za 1. čtvrtletí 2021 růst tržeb o 78 % v asijsko-pacifickém regionu (tržby z Velké Číny, Japonska a zbytku asijsko-pacifického regionu) a růst tržeb v Evropě o 56 %.

 

investice index S&P 500

 

Je zajímavé poznamenat, že u společností z S&P 500, které generují více než 50 % tržeb mimo USA (53,7 %) a u společností, které generují více než 50 % tržeb v USA (51,2 %) došlo k mnohem menšímu rozdílu v míře růstu zisků. Tento menší rozdíl zapříčinil zejména finanční sektor. Finanční sektor nejvíc přispěl tempem růstu zisků u společností z S&P 500, které generují více než 50 % tržeb v USA. Finanční sektor má třetí nejvyšší expozici v USA ze všech 11 sektorů, a to na úrovni 77%. Pokud by tento sektor nebyl vyloučen, tempo růstu výnosů u společností s více než 50% domácím příjmem by pokleslo na 30,3% z 51,2%.

 

V rámci finančního sektoru nejvíce přispělo k míře růstu zisků bankovnictví. Bankovnictví vykázalo růst zisků o 258 %, ale tržby rostly pouze o 3 %. Tento výrazný rozdíl byl způsoben hlavně společnostmi v tomto odvětví, které markantně snížily rezervy na nesplácené půjčky, což nemělo žádný dopad na růst tržeb, ale výrazně došlo k podpoře růstu zisků.

 

Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE), RoboMarkets (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

25.5.2021

3 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Komentáře

    Roman napsal:

    Jakto, že banky snížily rezervy na nesplácené půjčky a proč zrovna teď?

    admin napsal:

    Dobrý den, protože globálně sledujeme silný ekonomický boom….za poslední rok se naakumulovalo hodně strachu ve společnosti, a to zejména kvůli úmrtím lidí. Finanční stránka ekonomik ale až tak špatná není. Banky ve světě dělaly rezervy na nesplácené úvěry ve druhém a třetím čtvrtletí 2020. Jelikož nakonec vlády nasypaly do kapes lidí peníze, tak nebyla míra nesplácení tak vysoká. Teď banky rezervy rozpouští. Jiank i v ČR značně poklesl počet neplatičů úvěrů: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/pocet-lidi-kteri-nezvladaji-splacet-uvery-je-nejnizsi-za-sest-let/2043451
    Připravme se na velmi silný hospodářský rozmach, který ČR v nejbližších kvartálech čeká.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

JAK SE INVESTUJE NA RONDA INVEST DO ÚVĚROVÝCH PARTICIPACÍ?