Finlord Sněmovna financí

Přehřátí ekonomiky USA a zombie firmy

22.4.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page
zombie korporace index

V USA by měly být prosazeny podpůrné balíčky v celkovém objemu 5 bilionů USD, což bude nejvíce v historii. Podívejte se s jakým očekáváním pracuje Fed, proč musí udržovat sazby nízko a kolik zombie firem přibylo od počátku pandemie.

 

Fed zvýšil prognózy růstu americké ekonomiky pro letošní a příští rok. Úředníci Fedu nyní počítají s tím, že americká ekonomika letos poroste o 6,5 %, což je nejrychlejší tempo od roku 1984. To je významný nárůst oproti předchozí prognóze Fedu. Rovněž se očekává, že míra nezaměstnanosti do konce roku poklesne na pouhých 4,5 %, zatímco míra inflace se vyšplhá až na 2,2 %, což je nad dlouhodobým cílem sledovaným Fedem.

 

Přihlaste se do newsletteru a získejte nejenom novinky, ale i seriál dalších podrobných analýz. Sledujte nás také na Twitteru a Facebooku, ať nezmeškáte žádnou novinku.

 

HDP USA Eva Mahdalová Finlord

 

Podnětem optimismu v oblasti růstu je rychlá vakcinace a obrovský balíček fiskálních stimulů, u nějž se očekává, že k hospodářskému růstu přidá alespoň 1procentní bod a sníží nezaměstnanost.

 

V tomto kontextu je nutné si připomenout vyjádření šéfa Fedu Powella, že Fed nemá v úmyslu zvýšit klíčovou úrokovou sazbu do roku 2023, a to i kdyby se inflace zrychlila. Zároveň uvedl, že chce vidět pokles míry nezaměstnanosti na 3,5 % a průměrnou inflaci 2 %. Zkrátka Fed by toleroval přehřátou ekonomiku, jelikož počítá s tím, že jakýkoliv růst inflace bude přechodný. Powell zastává názor, že po skončení euforie ze znovuotevření by americká ekonomika mohla sklouznout zpět do trajektorie nízkého růstu, která panovala před pandemickým propadem.

 

Zároveň je také znepokojen možným relapsem v boji s pandemií a očekává, že fiskální podpora začne mizet příští rok. Současně se obává, že vývoj na trhu práce nebude tak růžový. Očekává tedy, že inflace (bez cen potravin a energií) v příštím roce poklesne zpět na 2 % a v roce 2023 bude na úrovni 2,1 %.

 

V rámci dlouhodobé prognózy ekonomického růstu Fed počítá s růstem pouze 1,8 % ročně. Čili Fed počítá s tím, že americká ekonomika klesne zpět na průměrné tempo růstu, jaké bylo od roku 2009.

 

reálné HDP Eva Mahdalová Finlord

 

To znamená, že by se mohl multiplikační účinek fiskálního stimulu brzy rozplynout a poté bude vývoj americké ekonomiky záviset nikoli na zadržené poptávce spotřebitelů, ale na ochotě a schopnosti firem investovat, tedy vyvářet novou nadhodnotu. Pro udržení významného oživení budou investice velmi důležité. V tomto kontextu nesmíme zapomínat na zamýšlené zvyšování daní, které by mělo působit protiinflačně, a to v tom smyslu, že korporace by tolik neinvestovaly.

 

Pokud se podíváme zpět do minulosti, tak od roku 1960 dosáhla americká ekonomika pouze dvakrát 3,5 % míry nezaměstnanosti a 2 % inflace. Inflační očekávání mezi investory vzrostly a výsledkem tedy bylo, že požadované výnosnosti amerických vládních dluhopisů stouply (ceny dluhopisů poklesly).
Není tomu dlouho, co americký prezident Biden podepsal balík opatření pro boj s ekonomickými dopady koronavirové krize v rozsahu 1,9 bilionu USD a také nedávno představil nový balík rozpočtových opatření v objemu 2,25 bilionu USD. Balík rozpočtových opatření má putovat zejména na infrastrukturní výdaje, které dle americké administrativy mají být nerozsáhlejší od 60. a 50 let minulého století, jenž byly spojeny s vesmírným programem a s programem mezistátní dálniční sítě. V nejbližší době má být představen také balík v objemu jednoho bilionu USD na podporu sociální oblasti a veřejnou zdravotní péči. Celkem byly a měly by být prosazeny v nejbližší době podpůrné balíčky v objemu přesahujícím 5 bilionů USD, což bude nejvíce v historii. Společně s monetárním stimulem by se mohla nastartovat výraznější inflace. Ta nemusí být jen krátkodobá, což by mohlo Fed donutit zvýšit úrokové sazby.

 

Vyšší úrokové sazby by mohly představovat problém pro slabší a zadlužené společnosti. To se samozřejmě dotýká nejvíce takzvaně zombie korporací, které nejsou schopny pokrýt výdaje na úroky ze současných zisků. Podle agentury Bloomberg v USA od počátku pandemie přibylo téměř 200 velkých korporací k takzvaným zombie korporacím a nyní tvoří 20 % z 3 000 největších veřejně obchodovaných společností. S dluhy v celkovém objemu 1,36 bilionu USD. To je 527 společností z 3000, které nevygenerovaly dostatečný zisk na pokrytí úroků.

 

 

zombie firmy

Akcie i ETF lze nakupovat u brokerů. V analýzách jsme se věnovali Lynx (analýza ZDE), Saxobank (analýza ZDE), XTB (analýza ZDE). Pro začínající investory jsou atraktivní služby roboadvisory Portu (analýzy ZDE a ZDE), kde lze velmi jednoduše začít s budováním portfolia pomocí ETF bez předešlých zkušeností s investováním. Noví investoři mají u Portu 3. měsíce bez poplatku za správu, pokud se registrují přes tento odkaz.

 

 

 

 

Disclaimer:

Investice v sobě obsahují riziko a není zaručena návratnost původně investované částky. Vysoké riziko je především u produktů, které využívají finanční páku. Současná ani očekávaná výkonnost nezaručuje výkonnost budoucí. Veškeré informace uvedené v tomto článku nebo na portále Finlord.cz mají pouze informační charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování informací čerpá skupina Finlord údaje z veřejných, důvěryhodných zdrojů a vynaložila přiměřenou péči, aby informace nebyly nepravdivé či zavádějící, nicméně nikterak nezaručuje jejich správnost a neměnnost. Zde uvedené informace neslouží jako nabídka nebo výzva k nákupu či prodeji finančních instrumentů ani nejsou návrhem na uzavření smlouvy. Portál finlord.cz má uzavřené partnerství s některými společnostmi, které jsou zmíněné v obsahu portálu. Pokud čtenář použije odkaz směřující na web partnera, můžeme získat provizi, která ale čtenáře nic nestojí. Provize slouží pro další zvýšení kvality obsahu. Skupina důsledně dbá na to, aby provize nijak neovlivnila objektivitu prezentovaných informací.

22.4.2021

4 min.

Pošlete informace kamarádům:Share on FacebookPin on PinterestShare on LinkedInTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someonePrint this page

Mohlo by Vás zajímat:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

V ČEM JE UNIKÁTNÍ NÁŠ FOND SLAVIC CAPITAL?